Egy vezérlő mind felett

Mutogatós dobozok

Az infravörös jeleket küldő távirányítók megjelenésükkor igazi technológiai csodának számítottak; a kissé bumfordi és legtöbbször kényelmetlen fogású, kezdetben csak néhány gombbal ellátott dobozkák segítségével minden korábbinál kényelmesebbé vált a tévézés. Az eltelt évtizedek során az otthoni szórakoztatóelektronika hatalmas fejlődésen ment keresztül; előbb képrögzítésre alkalmas videorekorderek érkeztek a háztartásokba, majd ezeket követték a Hi-Fi tornyok, DVD-lejátszók, illetve azokkal szinte egy időben a régi Hi-Fi-t váltó házimozi erősítők. Ezzel együtt természetesen gyarapodott a távirányítók száma is, melyekkel összességében egyre bonyolultabb funkciókat lehet vezérelni.

A fentiek alapján kijelenthető, hogy egy jól felszerelt nappaliban manapság átlag három-négy, különböző funkciót betöltő eszközből álló szórakoztatócentrum található, többnyire ugyanennyi távirányítóval. Egy ilyen távvezérlőn az eszköz bonyolultságától függően átlagban 35-40 gombot helyeznek el a gyártók, az egyre körülményesebbé váló kezelést pedig jól jellemzi, hogy a készülékek kikapcsolt állapotából nem ritkán csak 5-10 gombnyomás után érhető el a kívánt művelet. Valamivel könnyebb helyzetben van az a felhasználó, aki egy gyártótól vásárol; manapság számos berendezéshez mellékelnek ugyanis többfunkciós távirányítót, amivel egyszerre irányítható ugyanazon márka TV-je, DVD-je, videomagnója, vagy rádióerősítője.

Az univerzális, márkafüggetlen távirányítók azok számára jöhetnek jól, akik egyszerűbbé, kényelmesebbé kívánják tenni az otthoni szórakoztatócentrum távvezérlését. A manapság kapható tanítható távirányítók egymástól viszonylag jól elkülöníthetően két csoportba rendeződnek. Az olcsóbb univerzális távvezérlők pusztán csak arra hivatottak, hogy redukálják az egységek számát, azaz a kívánt funkció eléréséig legtöbbször ugyanannyi (vagy több) gombot kell megnyomni, csupáncsak nem kell három-négy távvezérlővel zsonglőrködni. A bonyolultabb modellek már nemcsak taníthatóak, de makrószinten programozhatók is, azaz egy gombnyomással képesek több parancsot küldeni különböző készülékeknek, ezzel jelentősen leegyszerűsítve a rendszer kezelését.

Ilyen programozható távirányítókból áll a Logitech Harmony családja, melynek legkisebb tagját mutatjuk be ezúttal. A Harmony 525-ös modell csak nemrégiben jelent meg a gyártó kínálatában, ám máris kijelenthető, hogy szép jövőnek néz elébe, hiszen a Logitech minden korábbi távirányítójánál olcsóbb, ám azoktól funkcióiban alig különböző típusról van szó. Ráadásul a Harmony 525 külsejét tekintve is szakít a korábbi modellekre jellemző babapiskóta-formával, mely ugyan kézreálló, de olykor kissé komolytalan látszatot kelt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés