Hirdetés

Üveg vagy levegő: Chieftec Apex és Apex Air ház

Az új E-ATX toronyház két verzióban készül, edzett üveg, illetve rácsos előlappal, az előbbi esetében pedig ARGB világítással.

Bevezető, dizájn

A Chieftec régi motoros a számítógépházak piacán, de valahogy az elmúlt években mintha kicsit irányt váltottak volna, és a felsőkategóriás, profi házak helyett – melyeknek hírüket is köszönhetik – inkább az olcsóbb szegmensre kezdtek koncentrálni. Ez remélhetőleg megváltozik a tavaly év végén bemutatott Apex szériával, melyet a gyártó már inkább a közép- és felsőkategóriába szán, sok hellyel, szellőzőnyílásokkal, edzett üveggel és ARGB-vel. Jelen tesztünkben a család két tagját, a szellőzésre koncentráló Apex Airt és az inkább a fényekkel, dizájnos előlappal operáló Apexet vizsgáljuk meg. Az alapok mindkét háznál ugyanazok, csak az előlapban van eltérés: az Apex Airnél ez teljes egészében rácsos kialakítású, az Apexnél viszont edzett üveg.


Balra Chieftec Apex, jobbra Chieftec Apex Air [+]

Különböznek a beszerelt ventilátorok is: az Airben elöl két, hátul egy 14 cm-es példány dolgozik, míg az üveges modellnél elöl három, hátul egy 12 cm-es, ARGB világítással rendelkező egység található. Mivel a két ház nagyon sok mindenben egyezik, így alapvetően az Apex Airrel foglalkozunk többet, az Apex esetében tapasztalható eltérésekre csak kitérünk.

Külső

Az Apex számítógépházat a Chieftec a nagy méretű és nagy teljesítményű asztali PC-t építőknek szánja, így hivatalosan E-ATX alaplapokkal is kompatibilis, bár ha ki szeretnénk használni a hűtés adta maximális lehetőségeket, akkor célszerűbb az ATX lapoknál maradni. Mindenesetre a külső méretek az átlagnál nagyobb toronyházra utalnak: 495 mm magas, 465 mm mély és 230 mm széles, illetve 7,3 kg-ot nyom (a normál modell az edzett üveg előlap miatt 700 grammal nehezebb).

A zsanérokon nyíló, edzett üvegből készült ajtó egy kihajtható fogantyút kapottA zsanérokon nyíló, edzett üvegből készült ajtó egy kihajtható fogantyút kapott A zsanérokon nyíló, edzett üveg ajtó kihajtható fogantyút kapott [+]

A ház bal oldali takarólemeze egy zsanérokon mozgó, kihajtható fogantyúval nyitható edzett üveg lap, sötétített szélekkel. Ennek zárását meglepően erős mágnesek biztosítják, nem kell félnünk, hogy véletlenül kinyílik vagy zörög, ha a merevlemez vadul dolgozik. A másik oldali panel egyszerű fémlemez, nem kapott semmiféle rezgéscsillapító betétet és nem is különösebben vastag, ezt kézzel oldható csavarok tartják a helyén. Elején egy sávban szellőzőnyílásokat találunk, melyek mögé mágneses rögzítésű porszűrő kerül.


[+]

Az előlap egy alulról megfogva könnyen lepattintató, műanyag elem, mely az Apex esetében középen edzett üveget, az Apex Air esetében pedig porszűrőként is funkcionáló rácsozatot visel. Oldalt további szellőzőnyílások vannak, tehát az Apexnél sincsenek teljesen lefojtva a mögötte elhelyezkedő légkavarók, de tény, hogy dolguk valamivel nehezebb, már ami a légszállítást illeti.


[+]

Az előlap mögött a vázon a Chieftec egy külön keretet alakított ki, ez tartja a ventilátorokat vagy adott esetben a radiátort. A fedlapon egy mágneses porszűrő takarja a szellőzőnyílásokat, a jobb szélen pedig a kivezetett csatlakozók és a kezelőszervek sorakoztak fel. Kapunk egy USB 3.2 Gen 2 sebességre is képes Type-C portot és két Type-A USB 3.0 kivezetést, bekapcsoló- és reset gombot, illetve egy LED kapcsolót, amivel az Apex esetében a mellékelt RGB- és ventilátorvezérlőt tudjuk utasítani effektek váltására. Ez a kapcsoló az Apex Air esetében is ott van és be is van kábelezve, tehát ha utólag vásárolunk valamilyen ventilátorszettet vezérlővel, akkor azt rögtön rá is köthetjük.


[+]

A gépház hátoldala túl sok érdekességet nem tartalmaz, és alul sincsenek meglepetések (itt látható, hogy a 3,5”-es meghajtóknak kialakított keret két helyre is felszerelhető). Lent a tápegység szellőzését egy hátrafelé kihúzható porszűrő igyekszik tisztán tartani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés