Hirdetés

Athlon X4 860K: csúcs Kaveri IGP nélkül

Athlon X4 860K = A10-7850K mínusz IGP

Az első igazi asztali APU, azaz a 2011-ben elrajtolt Llano megjelenése óta léteznek IGP-jüktől megfosztott (pontosabban letiltott) lapkákra épülő modellek, melyeket a jó öreg Athlon márkanév alatt dobja piacra az AMD. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy ennek mégis mi értelme van, milyen megfontolásból kerülnek fel a polcokra ezek a termékek? A megfejtés jelen esetben (is) gazdasági okokra vezethető vissza.

A vállalatok minden egyes legyártott szilíciumlapkát megpróbálnak pénzzé tenni, még azokat is, amelyek nem sikerültek tökéletesen. Az elmúlt években jó náhány esetben találkoztunk olyan, mérsékelt teljesítménnyel rendelkező modellel, amit eredetileg nagyobb tempóra tervezett lapkákból gyártottak le. Emlékezzünk csak vissza az Athlon vagy Phenom II X2 és X3 sorozatra, melyeknél szerencsés esetében még akár vissza is lehetett kapcsolni a letiltott részeket.


Szürkével a letiltott, méretes IGP [+]

Az APU-k esetében igen nagy területet emészt fel a grafikus egység, melynek mérete idővel csak tovább gyarapodott. Míg például a Richland esetében 47%-ot foglalt el, addig a Kaveri lapkában már 50% feletti területet használ fel az IGP. Mindez egyben azt is okozza, hogy nagyobb az esélye a selejtes IGP-vel legyártott lapkák előfordulásának. Ez jelentheti akár azt, hogy a végrehajtóegységek nagyobb része nem működik, netán egy létfontosságú egység problémás, vagy esetleg a megcélzott gyári órajel nem érhető el megfelelően alacsony feszültség mellett. Ilyen esetekben olcsóbban, Athlon X4 formában még mindig el lehet adni a legyártott lapkákat, azaz nem kell kukázni őkat, ami a létező legrosszabb opció lenne.


[+]

A letiltott IGP egyben azt is jelenti, hogy a működőképes konfigurációhóz mindeképpen szükségünk lesz valamilyen grafikus kártyára is, amire az AMD még a fekete csomagoláson is felhívja a figyelmet, melynek színe, illetve az elnevezésben található "K" betű egyaránt a szorzózármentes, azaz tuningolható kivitelre utal (Black Edition). A dobozban a processzoron felül természetesen egy kisebb hűtő is található.


[+]

A processzor FM2+ tokozású, amit kissé rendhagyó módon még a fémkupakon is feltüntetnek.


X4 860K – A10-7850K [+]

Azt már tudjuk, hogy IGP nem található az X4 860K-ban, de lássuk, miben különbözik még az Athlon! Nos, az A10-7850K elnevezésű aktuális csúcs APU-val összevetve szinte semmilyen számottevő eltérést nem találhatunk. A Steamroller architektúrára épülő CPU-magok órajele pontosan megegyezik, illetve a TDP sem tér el, ami ugyanúgy 95 watt. Kicsit mélyebbre ásva már találhatunk némi eltérést, ugyanis ahogy a fenti képeken is látszik, az Athlon jóval magasabb feszültségértékeket kapott az egyes órajelekhez. Ennek két oka is lehet: az Athlon esetében nincs IGP, azaz a TDP keretet nem kell megosztani egy éhes integrált grafikus egységgel, illetve minél magasabban van a léc, annál több lapka fér át alatta, vagyis kevesebbnek kell kulcstartóként végeznie pályafutását.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés