Hirdetés

Kétfiókos Asustor NAS-ok az elitből

Megjelenés

Ha szóba kerülnek a hálózati adattárak, akkor rendszerint a Synology és a QNAP neve merül fel elsőként, illetve a nagy, hálózati eszközös márkákat szokás még megemlíteni, mint a Netgear vagy a D-Link. Keveseknek jutna eszébe egy olyan gyártó, melynek neve az Asusra rímel. Az Asustor nem is olyan régen, 2011-ben alakult, ennek ellenére szakemberei távolról sem kezdők, sőt. Shawn Shu a cég vezérigazgatója 2003-ban az Asus szerver üzletágának éléről igazolt át az akkor még szoftvercégként ismert Synology-hoz, ahol hardveres ismeretei révén forradalmat indított a NAS iparágban. Két évvel később csapatával a QNAP-hoz vándorolt, és tette OEM PC/NAS gyártóból a Synology-hoz mérhető névvé. Végül 2011-ben az Asus támogatásával új márkát alapított Asustor néven.

Látszik az Asustor kínálatán, hogy komolyan gondolja a NAS témát, ugyanis nem megy le egészen a Freescale- és ARM-alapú, legegyszerűbb modellekig, hanem az Intel teljesítményben és funkcionálisan is többet nyújtó Atom processzoraiból építkezik. Hozzánk két kétfiókos modell érkezett, a AS-302T és az AS5102T. Előbbi az otthoni felhasználóknak készült, az utóbbi, friss modell viszont a teljesítményigényes egyéni felhasználók mellett a vállalatokat is céltáblájára tűzi. Köztük helyezkedik el még az AS5002T, a termékpaletta legalján pedig az AS-202T és AS-202TE sorakozik, vagyis nem kevés kétfiókos NAS-t kínál az Asustor. És természetesen több merevlemezt fogadó modelljeik is vannak, az AS-20 és AS-30 család négyfiókosokat kínál, az AS50 és AS51-nél négy-, nyolc-, sőt tízfiókos verziót is vásárolhatunk.

Tesztalanyaink előlapja egyetlen apró részlettől eltekintve egyforma, és egyszerű, ahogy ez a NAS-okra általában jellemző; a merevlemezeket tároló fiókok mellett néhány állapotjelző LED, gombok és egy USB 3.0 csatlakozó sorakozik rajta; a négy és több fiókos AS51 sorozatú modelleknek emellett még pontmátrixos LCD kijelzője is van. Az Asustor NAS-ok burkolata fémből készült, bár a lemez elég vékonynak tűnik, viszont alatta van még egy erős váz is, így a kis NAS-ok nagyon masszív darabnak tűnnek, üresen is több mint másfél kilogrammot nyomnak.

Tesztalanyaink hátlapján már jól látható, hogy különböző kategóriába tartoznak. Már az AS-302T is kiválóan fel van szerelve: a Gigabit Ethernet port mellett egy USB 3.0 és két USB 2.0 kapu, sőt HDMI csatlakozó, illetve sztereó hangkimenet is található rajta. Ezt a bőséges kínálatot viszont minden tekintetben felülmúlja az AS5102T arzenálja: Gigabit Ethernet aljzatból és USB 3.0-ból is kettővel bír, az adattáras bővítést pedig két eSATA teszi teljessé. Multimédiában a HDMI-t digitális hangkimenet egészíti ki.

Nagyon komoly fiókok várják a merevlemezeket. A NAS-ok előlapján egy gombot megnyomva nyílik fel a kihúzásra szolgáló kar, ennek visszatolásával reteszelődnek a rekeszek. A felső részen kis LED-ek révén kívülről is eldönthető, hogy melyik állás foglalt, és melyik dolgozik épp. Természetesen a 3,5 hüvelykes mellett 2,5 hüvelykes tárolók is rögzíthetőek. Az AS51 széria extrája, hogy egy csavar elfordításával rögzíthető zárat kapott, így meggátolva az adattárak véletlen kihúzását. Fizikailag a fiókjai egyébként kompatibilisek az AS-302T-vel és a többi, egyszerűbb modellel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés