Hirdetés

Asus A8N-SLI Deluxe alaplap

Asus A8N-SLI Deluxe

Chipsetfronton jelenleg talán az NVIDIA nForce4 az egyetlen olyan típus, melyre szóba kerülése esetén még a legelvetemültebb Intel-hívők is „ez igen!” csettintéssel reagálnak. Hab a tortán, ha a nemrégiben bejelentett lapkakészlet SLI-s módozatát vesszük, majd ezt összekombináljuk a világ egyik legnagyobb alaplapgyártójával, és végül az eredményhez hozzáadjuk mindazon integrált alkatrészeket, amelyeket egy alaplapon el tudunk képzelni. Az eredmény bemutatónk tárgya, az Asus A8N-SLI Deluxe alaplap.

Az A8N-SLI Deluxe egyike az Asus legújabban kiadott alaplapjainak, ennek megfelelően technológiai szempontból minden high-end követelménynek megfelel. Az alaplap az nForce4 SLI chipsetre épül, és a 939 pines Athlon 64 processzorok fogadására lett felkészítve, nem véletlen tehát a kétcsatornás DDR400-as memóriavezérlő és az AGP, illetve a PCI leváltására igyekvő PCI Express támogatása. Lássuk a pontos specifikációkat.

Asus A8N-SLI Deluxe specifikációk:

 

Alaplap Asus A8N-SLI Deluxe
Processzortámogatás AMD Athlon 64, Athlon 64 FX és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 939
Lapkakészlet NVIDIA nForce4 SLI
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
2 PCI Express x1
3 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – NVIDIA nForce4
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és JBOD) – NVIDIA nForce4
4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és 5) – Silicon Image 3114 chip
Integrált audio Nyolccsatornás AC'97 – Realtek ALC850 hangkodek (S/PDIF ki/bemenet)
Integrált hálózati vezérlő - NVIDIA nForce4 MAC és Marvell 88E1111-RCJ PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
- Marvell 88E8001-LKJ MAC és PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet (PCI)
Firewire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 1 port az alaplapon (van hozzá kivezetés) – TSV43AB22A
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 6 az alaplapon (van hozzá kivezetés)
BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig 0,5-ös lépésekben
Állítható PCIe sebesség 100-145 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,800 és 1,600 V között 0,0125 V-os lépésekben
- RAM: 2,6 V és 3,0 V között 0,05 V-os lépésekben
- Chipsetfeszültség: nincs
- LDT szorzó: 1 és 5 között
- Memória órajele: Auto, DDR266, DDR333, DDR400, DDR433, DDR466, DDR500, DDR533, DDR550, DDR600
Cool'n'Quiet Támogatott
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Asus
- Asus A8N-SLI Deluxe
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 45 000 Ft

Ha az alaplap szolgáltatásait alaposabban szemügyre vesszük, akkor megértjük, hogy ez az alaplap miért is lett Deluxe kivitel. Az chipsetbe integrált négy SATA-csatlakozón kívül további négy SATA-eszköz fogadására képes az alaplap, a Realtek 7.1-es High Definition Audio rendszere, a duál gigabites LAN és a Firewire portok mind olyan szolgáltatások, melyek azért kerültek az alaplapra, hogy ne kelljen külső vezérlő formájában megvásárolnunk őket, és ha a tuningopciókra tekintünk, akkor szintén nem kell csalódnunk.

Az alaplap csomagolása az Asus AI sorozatánál már megszokott „díszítőelemeket” tartalmazza, az AI logó körül helyezkedik el a típusjelölés és a szolgáltatások halmaza; a doboz összességében lényegretörő, de nem való dekorációnak a szekrény tetejére.


A mellékelt kellékekből nincs hiány [+]

Szerencsénkre a nem túl látványos csomagolásban töménytelen mennyiségű kelléket találunk. A minden pici részletre kiterjedő angol nyelvű felhasználói kézikönyv mellől nem maradhat el a meghajtóprogramokat tartalmazó CD, egy InterVideo WinDVD licenc, egy hátoldali takarólemez, nem kevesebb mint nyolc SATA-adatkábel, négy dupla végződésű SATA-tápkábel, két PATA-kábel, egy floppykábel (Deluxe termékhez illett volna csőkábelt mellékelni) és a számítógép hátuljára beépíthető kivezetések, melyek soros, game, USB és Firewire portokat tartalmaznak. Találtunk egy plusz nyákot is, mely (köszönhetően az nForce4 SATA hot-plug képességének) lehetővé teszi két külső SATA-merevlemez menet közbeni csatlakoztatását. SLI-s alaplapról lévén szó nem hiányozhat a csomagból a két GeForce kártya összekötésére rendeltetett kis hídnyák sem.


Asus A8N-SLI Deluxe [+]

Összességében elmondható, hogy az Asus nagyon profi munkát végzett, amikor az A8N-SLI Deluxe felépítését megtervezte. A „szépnek” mondható fekete nyákon az alkatrészek nem rikítanak, elrendezésük logikusnak hat, első benyomásaink alapján az alaplap igényesnek tűnik. A Socket 939-es processzorok fogadására felkészített processzorfoglalat mellett találjuk meg a 2x2 memóriafoglalatot. A kétcsatornás működés alapfeltétele, hogy az 1-es és 3-as foglalatban legyen memória. Ezt azért szükséges kiemelni, mert az összes eddig nálunk járt Socket 939-es alaplapon az Asusszal ellentétben az első két foglalatba kellett helyezni a memóriákat a kétcsatornás működés bekapcsolásához. Vajon az integrált memóriavezérlővel rendelkező Athlon 64 processzorok memóriaelérését mennyiben befolyásolja az, hogy a kétcsatornás működés engedélyezéséhez szükséges egyik foglalat messzebb található a processzortól, mint más alaplapokon? A tesztből kiderül. A memóriafoglalatok mellett találhatóak a PATA-csatlakozók, és a nyák szélére került a floppycsatlakozó is, mellé (az alaplap belseje felé) pedig a 24 (!) pines tápcsatlakozó, mely a processzor szellőzését tekintve jó hely, a kábelezést tekintve viszont kényelmetlen. A 4 pines +12 V-os tápcsatlakozó az alaplap túlsó felére került. A memóriafoglalatok alatt található a chipset (és annak hűtése), majd ezalatt a SATA portok. Ha a kábelezést nézzük, akkor a PATA kábelek szerencsére ettől a ponttól messzire kerültek, és mivel a SATA-kábelek vékonyak, így ezek összegubancolódásától nem kell félni. A két PCIe x16 foglalat között található az SLI-módválasztó, illetve két PCIe x1 foglalat, majd ezek alatt a jól ismert PCI bővítőhelyek következnek. Az alaplap felépítésének egyik negatívuma a memóriafoglalatok és az egyes PCIe x16 foglalat kapcsolata, ugyanis egy esetleges memóriabővítéshez ki kell szerelnünk a videokártyát, amennyiben annak nyákja hosszabb az átlagosnál (GeForce PCX 5900, GeForce 6800-asok).


[+]

Az alaplap alsó fertálya sok-sok szolgáltatás „búvóhelye”. A fekete SATA-portok tartoznak az nForce4-es chiphez, míg a pirosak a plusz SATA-vezérlőhöz. Ezek alatt található az elem, a BIOS IC, a CMOS Reset jumper, a monitorozóchip, a számítógépház számára szükséges kivezetések (ledek, power, reset, stb.) színekkel elkülönülve egymástól, illetve a soros port kivezetése, hat USB-kivezetés (összesen négyhez kapunk eszközt) és egy Firewire port érintkezői.


[+]

Ejtsünk pár szót a chipset hűtéséről. Az nForce4 egychipes felépítése miatt (egy chip tartalmazza az összes chipsetspecifikus vezérlőt) egy nForce4-es alaplap chipsethűtésére kiemelt figyelmet kell szentelnünk. Alapjáraton elegendő lehet egy nagyobb passzív hűtőborda is, azonban ha tuningra kerül a sor, elkelhet a komolyabb hűtés, ellenkező esetben kellemetlen eredményekre számíthatunk. Az Asus nem bízott semmit a véletlenre, a chipset hűtésében található pici ventilátor nem kevesebb, mint 8000-et fordul percenként. Ez egyrészt biztosítja, hogy a chipset nehogy elhalálozzon, másrészt garantált, hogy ez lesz számítógépünk egyik leghangosabb alkatrésze (nagy feketepont). A processzorfoglalat mellett találhatóak a feszültségstabilizáló alkatrészek (háromfázisú feszültségellátás), az Asus ezeket egy passzív alumínium hűtőbordával borította be, hogy az itt található alkatrészek melegedése ne okozhasson gondot.


ASUS EZ-Plug és EZ-Switch [+]

Az alaplapon az első PCIe x16 foglalat felett található egy négytűs molex-csatlakozó, amit az Asus EZ-Plugnak nevezett el. Ez a tápcsatlakozó az SLI-s konfigurációk extra energiaigénye miatt került az alaplapra, az EZ-Plug a +12 V-os ágon ad plusz kakaót a videokártyáknak a stabilitás érdekében. A konfigurációt kipróbáltuk úgy is, hogy nem volt az EZ-Plugba csatlakoztatva a táp – instabilitást nem tapasztaltunk, ám az Asus ajánlja, hogy ha már ott van az alaplapon, akkor használjuk ki ezt a lehetőséget. Ellenkező esetben a csatlakozó melletti piros led kigyullad, és a POST folyamán az alaplap figyelmeztet, hogy elfelejtettük a tápot csatlakoztatni. A jobb oldali képen látható a két PCIe x16 foglalat között található selectorkártya, melynek feladata a két PCIe x16-os foglalat funkcióját a chipset felé közvetíteni. Egyik állásában a felső PCIe x16 foglalat 16 sávot kap, az alsó pedig egy egyszerű x1-es foglalatként működik, míg a második állásában mindkét foglalat x8-as módra vált át. A selectorkártya használata rendkívül egyszerű, a két kis rögzítőkart ki kell akasztani, majd a kártyát magunk felé emelve kihúzhatjuk a foglalatából.

Nem mellesleg köszönjük az Asusnak, hogy a két PCIe x16 foglalat között két kártyahelyet hagyott ki, képzeljünk csak el két GeForce 6800 Ultrát, és azok szellőzését abban az esetben, mikor csak egy kártyahely marad a két PCIe x16 foglalat között (később találkozunk még ilyennel is).


[+]

Az A8N-SLI Deluxe két gigabites hálózati vezérlőt tartalmaz, így akár szerverfunkciók elvégzésére is beüzemelhetjük az alaplapot. Az EZ-Plug mellett található Marvell chip jelen esetben az adó-vevő (PHY) szerepét tölti be, a közeghozzáférés-vezérlő (MAC) ebben az esetben az nForce4-be integrált vezérlő, ez a megoldás nem terheli a PCI-buszt. A PCIe foglalatok mellett található Marvell chip MAC és PHY egyszerre, ráadásul a PCI-buszra akaszkodik, ez pedig eddigi tapasztalataink alapján nem kecsegtet túl sok jóval.


Hang, SATA, Firewire [+]

Ha mindehhez hozzávesszük, hogy az alaplapra integrált Silicon Image SATA RAID-vezérlő és a Firewire vezérlő is a PCI-busz 133 MB/s-os sávszélességét használja fel, akkor korántsem rózsás a helyzet, hiszen több 7200-as (netalán 10000 rpm-es) merevlemez RAID-ben képes „elfojtani” a PCI-buszt a gigabites hálózati vezérlő elől. Ez persze egy szélsőséges eset, de ha már ennyi mindent ráintegrálnak egy alaplapra, akkor ezzel is számolni kell(ene) tervezéskor. A Silicon Image vezérlőchip nem mellékesen fel lett vértezve a RAID 5 képességével is. Az integrált hangzásért egy 7.1-es Realtek hangkodek a felelős, az nForce4 nem tartalmaz SoundStormot, ezért erről le kell mondanunk.

A hátoldalon megtalálható két PS2-port a billentyűzet és az egér számára, egy párhuzamos port (a soros port a csomagban lapul), egy IEEE 1394 és négy USB 2.0 port, két Ethernet aljzat, 1-1 optikai és koaxális S/PDIF kimenet és hat audiocsatlakozó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés