Három mSATA SSD tesztje

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

A Kingston SSD-jének ezen tesztünk volt az igazi feketeleves, ugyanis a műveletekkel háromszor lassabban végzett, mint a Seagate merevlemeze. A többi SSD-hez mért lemaradását már inkább nem is taglalnánk. Az ADATA ismételten csak jól szerepelt, de az OCZ-nek sincs szégyellnivalója, mert gyakorlatilag a Samsung 830 sebességét produkálta.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ezen méréseink az OCZ-nek kedveztek leginkább, de az ADATA eredményeire sem lehet kritikánk. Ahogy látszik, itt a Kingston ismételten viszonylag nagy hátrányba került a többiekkel szemben.

Végszó

Ahogy cikkünk első oldalán taglaltuk, az mSATA szabványú SSD-knek elsősorban a különféle helytakarékos kiépítések esetében van igazi létjogosultsága. Ennek, valamint az egyelőre nem túl széleskörű elterjedésének köszönhetően jelenleg még némi felárat kell fizetnünk a valamivel alacsonyabb anyagköltség ellenére is. Jelenleg 18-19 000 forint környékén juthatunk egy tisztességesebb 64 GB-os, 2,5"-os SSD-hez – ugyanezért a kapacitásért mSATA formátumban 22-23 000 forintot kell kifizetnünk. A különbség ugyan nem drasztikus, de szerintünk kizárólag abban az esetben érdemes beruháznunk mSATA SSD-be, ha csak egy ilyen meghajtóval tudjuk megvalósítani célunkat.


2,5" és mSATA

A most kipróbált három mSATA szabványú SSD közül szerintünk a maga nagyjából 22 000 forintos árával az ADATA Premier Pro SP300 a legjobb vétel, így megérdemli az ajánlott minősítést. Az OCZ Nocti nem sokkal maradt le az ADATA-tól, és az áruk is nagyon hasonló. Ugyan ez az SSD 60 GB-os kapacitásával kicsit kisebb is, mint az ADATA, de ez a tartalékterület miatt van, mely hosszabb távon az élettartamra lehet pozitív hatással. Összességében a 60 GB-os OCZ Nocti végül tetszett értékeléssel zárt. A legkevésbé jó benyomást a Kingston SSDNow mS100 64 GB-os verziója tette ránk. Ez az SSD kissé felelevenítette bennünk az SSDNow V200 esetében látott furcsa problémákat, mely főleg a kis fájlok folyamatos íráskor mutatkozott meg. Mindezen problémák, valamint a 23 000 forint körüli ár tükrében a Kingston ezen mSATA-s SSD-jét most nem díjazzuk.

ADATA Premier Pro SP300 64 GB mSATA SSD OCZ Nocti 60 GB mSATA SSD

Oliverda

A tesztelt mSATA SSD-ket a gyártók képviseletei bocsátották rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés