Három mSATA SSD tesztje

Egy ADATA, OCZ és Kingston modell

Szerkesztőségünkben most az ADATA, az OCZ, valamint a Kingston egy-egy mSATA csatolójú SSD-je tette tiszteletét. Elöljáróban annyit máris elmondanánk, hogy túl nagy különbségeket nem kell keressünk a normál 2,5"-os SSD-k és az mSATA-sok alapvető felépítése között. Ahogy az előző oldalon már említettük, ezek a meghajtók is szabványos SATA vezérlőre kapcsolódnak, így a korábban látott különféle vezérlők tökéletesen megfelelnek ezekhez az SSD-khez is. Ebből eredően a NAND chipek, valamint az esetleges cache szerepét betöltő DRAM chipek is azonosak lehetnek a korábban látott 2,5"-os meghajtók egyes részegységeivel.

Az ADATA nemrégiben bejelentett Premier Pro SP300 sorozatának 64 GB-os tagjával vett részt a megmérettetésben. A tenyérnyi kis dobozban az SSD-n kívül nem találtunk egyebet. Az ADATA ennél a modellnél a SandForce SF-2141 vezérlőt alkalmazta, mely a népszerű SF-2281-től lényegében csak a támogatott SATA szabványban tér el, ugyanis az SF-2141 csak a korábbi SATA 3 Gb/s átviteli sebességet támogatja. A vezérlő mellett most sem láthatunk semmilyen, cache szerepét betöltő egységet, ami a SandForce sorozat egyik sajátossága – ami ebben az esetben a hely szűkössége miatt különösen pozitív szempont lehet a gyártóknál. A NAND chipek helyén összesen négy MLC Micron (pontosabban IMFT, azaz Intel-Micron) egységet láthatunk. A 25 nanométeres technológiával készülő chipek egyenként 16 GB kapacitásúak. Ennél a meghajtónál nem került leválasztásra tárterület over-provisioning céljából, így a teljes 64 GB felhasználható.

A Kingstontól az SSDNow mS100 nevű modell érkezett hozzánk, 64 GB-os kapacitással. A meghajtót egy kis műanyag tokban találtuk meg, mely leginkább a SO-DIMM memóriák csomagolására emlékeztetett minket. Ez az mSATA SSD a számunkra eddig még szinte teljesen ismeretlen Phison PS3105-S5-1 típusjelzésű vezérlőre épül. Erről a kontrollerről a SATA 3 Gb/s szabvány támogatásán túl nincs sok információnk. A Phison vezérlő már nem érte be DRAM cache nélkül, így a túloldalra felkerült még egy 64 MB-os Nanya LPDDR chip is, mely 166 MHz-es órajelen ketyeg. A NAND-ok szerepét a Kingston saját nevére átszitázott, 32 nm-es MLC Toshiba DDR Toggle-Mode chipek töltik be, melyek fejenkénti kapacitása itt is 16 GB.

Végül de nem utolsósorban az OCZ Nocti széria 60 GB-os tagját teszteltük. Az előbbi kettőhöz hasonlóan ehhez a meghajtóhoz sem kaptunk semmilyen tartozékot. Az ADATA SSD-jével párhuzamosan ez a modell is a SandForce SF-2141 vezérlőjét vonultatja fel, ami egyben a SATA 3 Gb/s szabvány támogatására, valamint a DRAM cache hiányára is utal. A meghajtó a SandForce kontrollere mellett a NAND chipek tekintetében is hasonlóságot mutat az ADATA fenti modelljével. Ez arra utal, hogy az OCZ márkajelzésére átszitázott NAND-ok valójában 25 nanométeres gyártástechnológiával készült MLC IMFT (Intel-Micron) chipek. A lapkák kapacitása szintén megegyezik, de az OCZ SSD-je 4 GB tartalékterületet alkalmaz, amivel 60 GB-ra szűkül az általunk felhasználható tárhely.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés