A Radeon R9 390X és R9 390 videokártya tesztje

ASUS R9 390X és 390 DirectCU II

Ahogy az már korábban kiderült, sajnos nem sok igazi újdonságot hozott a 300-as Radeon sorozat, hisz teljesen új GPU-t csak a Fury és Nano névre hallgató, csúcskategóriás kártyák kaptak, ergo a 300-as széria a 200-ashoz hasonlóan javarészt korábbi, enyhén feltupírozott grafikus processzorok újrakonfigurálásból áll. Ennek ellenére jó néhány újabb kártya látott napvilágot, melyek közül most az Asus R9 390X (és 390) DirectCU II kártyát vesszük szemügyre.

ASUS R9 390X és 390 DirectCU II

Mivel a két kártya kizárólag a dobozon található típusjelzésben, illetve a NYÁK-ra felkerült GPU-ban tér el, ezért képes bemutatót csak az R9 390X-ről készítettünk.


[+]

A doboz a szokásos dizájnt kapta, és tartozékok tekintetében sem láthatunk változást, hisz a rövid lista mindössze egy MOLEX->PCIe tápátalakítót, telepítőlemezt és egy rövid leírást tartalmaz.


[+]

A hűtési koncepció most is dupla légkavarót vonultat fel, melyek közül a kártya elejében lévő a CoolTech dizájnra épül, ami két részből tevődik össze. A belső lapátok nagyon sűrűn helyezkednek el, és kialakításuk is olyan, hogy alapvetően lefelé koncentrálnak nagy légszállítást. Ez a hideg levegő a borda belső részét találja el úgy, hogy végigfut a kifelé tartó lamellákon, felvéve a hőt. Itt jönnek képbe a ventilátor külső lapátjai, melyek ritkábban helyezkednek el, és úgymond a hagyományos kialakítás jellemző rájuk. Ennek a résznek az a feladata, hogy a befújt és felmelegedett levegőt távolítsa el a hűtőborda pereméről.


[+]

A DirectCU elnevezés alapján a bordázaton átfutó, összesen öt darab hőcső most is a GPU felett húzódik, bár közvetlenül csak három érintkezik annak felületével.


[+]

Oldalról szemlélve láthatjuk, hogy a VGA két kártyahelyet foglal el, hátulját fémlap fedi, illetve tápcsatlakozókból kettő, egy 6 és egy 8 tűs került fel rá.


[+]

A NYÁK-on 8 fázis található, melyek vezérlését a DIGI+ chip végzi. A GPU gyakorlatilag megegyezik az R9 290X és 290 kártyákról már ismert Hawaii kódnevű egységgel, csupán az elnevezés változott, így a 390-eseken már Grenada a központi egység neve. A 390X-ben az összes, azaz mind a 2816 shader egység aktív, míg a 390-nél már csak 2560 darab került engedélyezésre. Előbbi esetben legfeljebb 1050, míg utóbbinál 1000 MHz a maximális magórajel, amihez nem nyúlt az Asus, ergo a tuning most elmaradt. Memóriákból Elpida márkájú termékeket választott az ASUS, melyek gyárilag 1500 MHz-es tempóra képesek, és mindkét kártyán ennek megfelelően is üzemelnek, így az effektív órajel 6000 MHz. A chipek által biztosított memóriakapacitás a 390X és a 390 esetében egyaránt 8 GB.

A kártyán egy rendhagyó csatlakozósorra is felfigyeltünk (VGA HotWire), melyek előnyeit az ASUS OC Panel nevű kiegészítősével lehet kihasználni.

A hátlapon elsőként két DVI-D portba botolhatunk, melyeket egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, illetve egy DisplayPort 1.2 HBR2 csatoló követ. A HDMI és DisplayPort interfész segítségével a kártya egy kimenetről is képes kiszolgálni a 4096x2160 pixel felbontású monitorokat, továbbá a 3 GHz-es HDMI lehetőséget biztosít 60 darab sztereó 3D-s, Full HD felbontású képkocka továbbítására projektív módban. A kártyával a sztereó 3D DisplayPort bemenettel felszerelt kijelzők is működnek hárommonitoros Eyefinity módban, de egy megfelelő hub segítségével a VGA-ra akár hat megjelenítőt is csatlakoztathatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés