Hirdetés

Fejlesztőplatform Cell processzorhoz

Az IBM, a Sony és a Toshiba együttműködésében kifejlesztett Cell mikroprocesszort leggyakrabban a készülőfélben lévő PlayStation 3 játékkonzol agyaként szokták emlegetni, noha a gyártók számításigényes feladatokra specializálódott számítógépekhez is ajánlják. Mind az IBM, mind a Toshiba támogatja az új processzorra alapozó hardvereket és szoftvereket tervező gyártókat, fejlesztőműhelyeket; korábban elsősorban szimulációs eszközök álltak a fejlesztések szolgálatában, mára azonban maga a processzor és a megfelelő platform is rendelkezésre áll. A megcélzott felhasználási területek közé tartoznak a szórakoztatóelektronikán túlmenően a légiközlekedéssel kapcsolatos, katonai, ipari tervezési, tudományos és az orvosi alkalmazások is.

A Mercury Computer Systems tavaly októberben jelentette be blade szerverét, amelyet épp ez utóbbi területekre szánt. A rendszerben két Cell Broadband Engine (BE) processzor található, melyek fejenként 512 MB Rambus XDR memóriát vehetnek közvetlenül igénybe. Két PCI Express x4 interfészre két opcionális InfiniBand vezérlő csatlakozik, de egyedi kívánságra más bővítőkártyák is kerülhetnek helyükre. A déli hidak két Gigabit Ethernet portja a BladeCenter midplane-hez csatlakozik; merevlemezből egy található a szerver testében. Egy szabványos, 7U magas BladeCenter rekeszbe hét ilyen szerver szerelhető be.

A Mercury adatai szerint már egyetlen, 3 GHz-es Cell processzorokat tartalmazó blade egység teljesítménye is másodpercenként 400 gigaflop körül van (egyszeres precizitás mellett), vagyis egy BladeCenter rekeszbe csaknem 2,8 teraflop, egy 180 cm magas rackszekrénybe pedig akár 16 teraflop számítási kapacitás sűríthető be. Az októberben még gyártás előtt álló szerver szállítását a Mercury Computer Systems tegnapi bejelentése szerint most végre megkezdték, így olyan rendszert bocsáthatnak a vásárlók rendelkezésére, amely meggyorsíthatja a Cellre írt alkalmazások fejlesztését.

A Cell Technology Evaluation System (CTES) egy vagy két dupla Cell processzoros blade-et tartalmaz. A rackben ezenkívül helyet kap vagy egy Xeon-alapú, vagy (a későbbiekben) két Power processzoros szerver, két Gigabit Ethernet switch, valamint a rendszer saját tápegysége. A Cell blade-ek teljesítménye a fentebb leírtaknál kisebb, ugyanis a CTES-ben a processzorok csak 2,4 GHz-en futnak.

A Mercury a megfelelő szoftvereket is biztosítja a vashoz; a Cell blade-ek a hálózatról is bootolható Y-HPC operációs rendszert (a Yellow Dog Linux egy változatát) futtatják, a fejlesztési, szimulációs feladatokat támogató szerverelemeken pedig Red Hat Fedora fut. A rendszer erőforrásainak menedzselését, megosztását, illetve a processzorok közötti gyors adatáramlást biztosító köztesszoftverek mellett többféle fejlesztőeszköz és algoritmuskönyvtár áll a programozók rendelkezésére. InfiniBand kártyák csak a második negyedévtől lesznek kaphatók.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés