Hirdetés

Variációk 92 mm-re

Tesztelés

Természetesen a 92 milliméteres ventilátorral szerelt processzorhűtőknek a Coolink U8-92-1900-val szemben kell bizonyítaniuk, amely a kategória legjobbja. Ha csupán a formát nézzük, az Arctic Cooling és a GlacialTech mai versenyzője is nagyon jó eséllyel indul. Mind a ketten nagyobbak a Coolinknál, bár kevesebb hőcsövük van. Az Igloo 5700 MC a borda kialakításában is hasonlít hozzá. Teljesen más utat követett a Gigabyte, meglátjuk sikerre vezet-e.

Sajnos az idő könyörtelen múlása utolérte processzorhűtéshez használatos, Socket 478-as Pentium 4 Prescott alapú tesztrendszerünket is. Kénytelenek voltunk a ma divatos LGA775-ös aljzatra átállni. Mivel tesztjeinkben mindig a lehetséges legrosszabb esetet próbáljuk szimulálni, és szeretnénk valamiféle folytonosságot is megtartani, ezért az eredetileg 3,2 GHz-es Pentium 4 processzorunkat úgy állítottuk be, hogy a Coolink U8-92-1900 teljesítménye nagyjából megegyezzen a korábbi tesztrendszerben mutatottal. Végül 3,8 GHz-es órajelet és 1,475 voltos feszültséget kellett használni ahhoz, hogy a korábbi, szivárgási árammal küszködő, 3,2 GHz-es modell hőtermelését utolérjük. Ez is jelzi, hogy az idő múlásával bizony fejlődött a Prescottok gyártási technológiája.

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz @ 3,8 GHz/1,475 V
  • Asus P5DW2 Premium
  • 2 x 512 MB Kingmax DDR2-800 RAM
  • Gigabyte GeForce 7800 GTX
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.

Ugyan mai tesztalanyaink percenként 2400-as fordulatot is tudnak, ventilátoraikat egyezményesen 2000-re állítottuk. Ekkor hangjuk még elfogadható volt nagyon jó teljesítmény mellett. Hang tekintetében a picivel lassabban járó Coolinket éreztük a leghalkabbnak, de előnye a Freezer 7 Pro-val szemben minimális volt, bár utóbbinál egy kis zakatolást hallottunk. A két Everflow ventilátoros vetélytárs zajosabb volt. Az Igloo nagy sebességre tervezett szélkereke morgolódott, a G-Power Lite lamellái közül enyhe süvítés hallatszott.

Bizony, váratlan dolog történt az első tesztmenetben: kikapott a Coolink U8-92-1900! Ráadásul lemaradása nagyobb mértékű volt, mint amit a picivel alacsonyabb ventilátor-fordulatszám sejtet. A GlacialTech eggyel kevesebb hőcsővel, de ügyesebb tervezéssel biztosan uralta ez első helyet. Az Arctic Cooling újdonsága is szorosan eddigi bajnokunk nyakában loholt, és a lájtos G-Power 5 fokos lemaradása sem jelentős, különösen azt figyelembe véve, hogy ő volt a mezőny legolcsóbb darabja.

A ház szellőzését lekapcsolva még jobban kihallatszott a ventilátorok hangszíne. Ebben egyértelműen a Coolink volt a legjobb, őt követte a Freezer Pro, majd lemaradva a süvítős G-Power Lite és a morgós Igloo 5700 MC. Az utóbbira jó lett volna valami kevésbé erős ventilátor. A kiegészítő szellőzés megszüntetése legnagyobb hatással a sűrű lamellájú Freezer Próra volt. Az előző körhöz képest több mint öt fokkal tovább melegedett alatta a processzor, így leszakadt az U8-ról és a 3-4 fokkal gyengülő G-Power Lite-tal csatázott. Az élen a sorrend és a távolság sem változott. Az Igloo továbbra is 4-5 fokkal a Coolink előtt maradt, hőemelkedésük egyaránt 2 fok körüli volt.

A szellőzés átvariálásával, visszakapcsolt házventilátorral és lelassított CPU hűtővel az alaplappal párhuzamosan levegőző hűtők egy hajszálnyival jobban szerepeltek, mint az előbbi tesztkörben, a G-Power Lite viszont kicsit romlott. Az első helyen változatlan maradt a felállás, továbbra is 4-5 fokkal vezetett az Igloo, A Freezer Pro pedig 4 fokkal lemaradt a Coolink mögött.

Nem hozott meglepetést az utolsó, nagyon izzasztó menet sem. Az Igloo 5700 MC bravúros teljesítménnyel, 60 fok alatt tartotta az alaposan meghúzott processzort, így ismét 4-5 fokkal verte korábbi 92 milliméteres bajnokunkat. Sajnos a hangjáról már nem lehet ilyen jókat mondani; nagy pörgésre tervezett ventilátora erőteljesen morgott, és a mezőny leghangosabbja volt. Ugyan csak egy hajszállal, de ismét a negyedik helyre szorult a G-Power Lite, és a hangja is csak a harmadik helyhez volt elegendő. Teljesítményben harmadik, hangban második lett a Freezer Pro.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés