Hirdetés

Thonet & Vander monitorhangfalat próbáltunk

Az M6 Studio egy nagyon speciális világba kínál betekintést: a zenekészítőkébe.

Mi az a stúdió monitor?

Egy nagyon érdekes hangfal landolt nemrégiben a szerkesztőségünkben. A Thonet & Vander M6 Studio úgynevezett stúdió monitor, abból is közeltéri (nearfiled) fajta. Rendeltetését érdemes dióhéjban elmagyarázni, mielőtt nekifognánk a részletes bemutatásának. A stúdió monitor pontosan arra való, amire a neve is utal, hogy stúdióban követni (azaz monitorozni) lehessen a zenét, amin éppen dolgozunk. De miért is kell erre külön hangszórófajta? Azért, mert a hangszerek vagy zeneszámok keverése közben elengedhetetlen, hogy minél pontosabban halljuk a felvételt, ami az eszközökből kijön.


Belül a sárga membránosak a stúdió monitorok, kívül a referencia hangszórók - forrás: Image-Line Software

Például ha egy basszusban erős Hi-Fi hangszórót használunk erre a feladatra, akkor könnyen abba a hibába eshetünk, hogy túl keveset keverünk be, így a végtermék mélyei nem lesznek elég hangsúlyosak, a rajongók pedig nem értik majd, miért nem szól jól az adott muzsika. Jogosan vetődik fel a gondolat, hogy akkor miért ne dolgozhatnánk olyan hangkeltőkkel, amilyeneket majd a vevők is használnak? Azért, mert rengeteg különböző hangképpel rendelkező rendszer van a piacon, így egyszerűbb a keverésnél a minél plasztikusabb, tisztább és kevésbé színezett hangfallal dolgozni.


Stúdió monitorok helyes elhelyezése - forrás: Crossfadr

A nearfield, vagyis közeltéri stúdió monitorok diadalmenete a 80-as években kezdődött, akkor tűntek fel az első kis garázsstúdiók, ahová egyszerűen a helyszűke miatt nem fértek be az addig használt, nagy monitorok, ezért kellett egy olyan megoldás, ami kisebb, kompaktabb, és a hallgatótól legfeljebb egy-két méterre le lehet tenni. Kialakításuk és jellegük is ehhez a funkcióhoz igazodik. Tervezésüknél csak az előttük ülő zenész hangélményére fókuszálnak, a környezetről, szoba faláról visszaverődő hanghullámokkal nem számolnak, hiszen a stúdió falai úgyis hangelnyelő anyaggal vannak beburkolva.


Stúdió monitorok helyes elhelyezése - forrás: Crossfadr

Ez mondhatni teljesen ellentétes a Hi-Fi hangszórók tervezési megfontolásával, ahol a térrel és visszaverődéssel is számolniuk kell a gyártóknak.Végeredményben egy olyan hangfalat kapunk stúdió monitor néven, ami normál zenehallgatásra minden, csak nem ideális. Hangképe akár unalmasnak is mondható, hangtere szűk, bár tény és való, hogy aki közvetlenül elé ül majd, és tudja mire számíthat, annak egy ilyen monitor megfelelő választás lehet. Sőt vannak olyan gyártók is, akik stúdió monitoraikat kimondottan fixpontos (tehát előtte ülős) hallgatásra tervezik, és egyes Hi-Fi hangszórók is bevethetőek monitorként.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés