Hirdetés

Sapphire Pure Platinum A75 bemutató

A Sapphire Pure Platinum A75

Alig néhány hónapja mutattuk be olvasóinknak a Sapphire egyik, AMD Zacate processzorára épülő alaplapját, a Pure Fusion Mini E350-et. Az talán már sokaknak nem újdonság, hogy az eleinte ATI, majd AMD által tervezett Radeon referenciakártyákat évek óta a Sapphire (pontosabban a PC Partner) gyártja, aminek okán viszonylag szoros kapcsolat áll fenn a két vállalat között. Valamilyen szinten nyilván ennek is volt köszönhető, hogy a júniusban elrajtolt Llano kódnevű APU megjelenését sem hagyhatta szó nélkül a kínai cég, aminek konkrét következménye lett az FM1 foglalatos Pure Platinum A75 alaplap megjelenése. Magáról a platformról már született egy részletes elemzés oldalunkon, így most kifejezetten a Sapphire alaplap sajátosságaira fókuszáltunk.


[+]

A tetszetős doboz az alaplapon kívül a jól megszokott hátlapi takarólemezt, DVD-t és kis füzetecskét tartalmazza. Kapunk még négy darab SATA kábelt, valamint egy opcionálisan az elő- vagy hátlapra beszerelhető, kétportos USB 3.0 kivezetést. Mivel a legtöbb ház még nem tartalmaz beépített USB 3.0 portokat (a régebbiek meg pláne), ezért ennek használata kényelmesebbé teheti a legújabb USB szabványt is támogató eszközök csatlakoztatását.


[+]

Végül magát az alaplapot kicsomagolva elénk tárul maga a Pure Platinum A75. A négy DIMM sloton egy matrica hívja fel a figyelünket arra, hogy először mindképpen a kék foglalatokat töltsük fel RAM modulokkal, ez balról jobbra a 2. és 4. slotot jelenti. Mivel maga a Lynx platform már egyetlen vezérlőhíddal is beéri, így északi hidat ne is keressünk. Az A75 nevű FCH (Fusion Controller Hub) chip az alaplap jobb alsó sarkába került, hűtéséről egy kisebb borda gondoskodik.


[+]

Az összesen hat, SATA 6 Gbps szabványt támogató portból öt került kivezetésre az alaplap belső részénél. Ezen felül az összesen négy, natívan támogatott USB 3.0 portból itt egy párost használhatunk ki; az ehhez szükséges kék színű csatlakozó az elem alatt helyezkedik el. Erre csatlakoztathatjuk a tartozékok között található kis kiegészítőt is. Ebben a sarokban még egy POST CODE kijelző helyezkedik el, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák kiszűrésénél lehet nagy segítség.


[+]

Balra elhaladva összesen hét darab, valamilyen PCI szabványra épülő bővítőaljzattal találkozhatunk. A legfelső egy x1-es, ami alatt közvetlenül egy x16-os kapott helyet. Ennek kiosztása fix, azaz akkor sem csappan meg a sávok száma, ha feltöltjük a többi slotot is. A sorban a következő egy x1-es mini PCI Express, mely leginkább a notebookoknál használatos kártyákat képes fogadni. Ezután egy újabb x1-es PCIe aljzat következik, melyet egy manapság ritkábban alkalmazott x4-es követ. A sor végére két sima klasszikus PCI került.


[+]

A viszonylag méretesebb bordával lefedett PWM összesen négy fázisból épül fel, melyek mindegyike két-két tekercset kapott. A tápcsatlakozó nyolctűs, a négy fázissal egyetemben szintén bőségesen elég a maximum 100 wattos TDP-vel rendelkező Llano kódnevű processzoroknak.


[+]

Extra az összesen hét mérőpont, melyeken egy multiméter segítségével pontosan monitorozhatjuk a különböző részegységek aktuális üzemi feszültségét. AMD-s vonalon mostanáig az ASUS-on kívül hasonló megoldással még senki sem hozakodott elő, így ez mindképpen egy jó pont.

Végül a hátlaphoz érkezve azonnal egy PS2-es billentyűzet/egér kombó porttal találhatjuk szembe magunkat, mely alatt két USB 2.0 aljzat kapott helyet. Ettől jobbra egy beépített Bluetooth 2.1-es modul néz velünk szembe, mely alatt további két USB 2.0, és az FCH hiányzó hatodik SATA 6 Gbps portja került kivezetésre eSATA formájában. Ezek után a különféle megjelenítők meghajtásáért felelős csatlakozók következnek. Az egyedül árválkodó DisplayPort mellé egy DVI-I és egy HDMI aljzat került. Utóbbi kettő maximum 1920x1200, míg a DisplayPort 2560x1200-as felbontásra is képes. Továbblépve egy a gigabites, Marvell 88E8059 vezérlő által meghajtott LAN portot találunk, mely alatt az FCH másik két USB 3.0 csatlakozási lehetősége került kihasználásra. A sort a Realtek ALC892 analóg kivezetései zárják.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés