Samsung SSD 840 EVO: evolúciós lépcső

Új Samsung SSD Magician és a RAPID

A hardver folyamatos fejlesztése mellett a szoftveres körítést sem hanyagolja el a Samsung, így a 840 EVO piacra dobásával párhuzamosan az SSD Magician is átalakult, ráadásul elég jelentősen.


[+]

A 4.2.1-es verziót telepítettük, mely a cikk készítésének időpontjában a legújabb volt.


[+]

A nyitólapon alapvető, de annál fontosabb információkat közöl a program, mint például a meghajtó kondíciója, az összes kiírt adatmennyiség, szabad terület stb.


[+]

A következő lehetőség alatt a meghajtó teljesítményével kapcsolatos, egyszerű szintetikus méréseket végezhetünk.


[+]

A Performance Optimization akkor jöhet jól, ha a rendszerünk valamilyen okból kifolyólag nem támogatja a TRIM-et.


[+]

Ezt követően a meghajtó firmware-ét frissíthetjük, illetve mindezek előtt megnézhetjük, hogy egyáltalán elérhető-e újabb verzió.


[+]

Az OS Optimization alatt az elnevezésből fakadóan az operációs rendszer egyes beállításait módosíthatjuk tetszés szerint, hogy azok minél inkább passzoljanak SSD-alapú rendszerünkhöz.


[+]

Az over provisioning menüpont alatt a partíció méretén tudunk módosítani újraformázás nélkül, melynek elsődleges célja ebben az esetben a meghajtó élettartamának növelése lenne. Itt a gyárilag fixált tartalékterületen felül leválaszthatunk egy tetszés szerinti részt, melyhez ezután már csak a vezérlés férhet hozzá.


[+]

A következő fül segítségével biztonsági törlést végezhetünk a kiválasztott meghajtón.


[+]

Az új SSD Magician kétségkívül legérdekesebb fejlesztése a RAPID (Real-time Accelerated Processing of I/O Data), mely jelenleg kizárólag 840 EVO SSD-ken aktiválható, és abból is csak egyetlen darabon az adott konfigurációban. Engedélyezésével a rendszermemória, azaz a RAM egy részét (legalább 25%-ot, maximum 1 GB-ig) bufferként fogja munkára a szoftver. A RAM sebessége a legújabb processzorok, illetve DDR3-as modulok esetében akár a 15-20 GB/s-ot is elérheti, amitől a jelenlegi SSD-k sebessége fényévekre van. A funkció működési elve kissé hasonlít a RAM drive-hoz, de azért ennél összetettebb a megoldás, hisz a RAPID alacsony szinten épül be az SSD elé.

Amikor a funkció aktív, akkor az SSD Magician a háttérben folyamatosan elemez, és amennyiben hasznosnak ítéli, akkor bizonyos adatokat először a rendszermemória korábban leválasztott részébe helyez, melyek később innen kerülnek az SSD NAND chipjeibe. Az, hogy mindezzel mennyit lehet nyerni, később a tesztekből kiderül, de annyi bizonyos, hogy a RAPID a CPU-használat mellett az esetleges adatvesztés kockázatát is növeli, hisz egy váratlan fagyás vagy áramszünet esetében a még rendszermemóriában tartózkodó adatok elveszhetnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés