Olympus SP-600UZ - a mértéktartó

Külső, ergonómia

Pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, ha egy 15-szörös optikai zoommal rendelkező kompakt fényképezőre a mértéktartó jelzőt biggyesztettük volna. Ma azonban már a 30-szoros nagyítású gépek világában bizony ez nagyon is jól illik a kis ezüstös masinára.

Külsőleg nagyon hasonló az SP-800UZ és az SP-600UZ, azonban mégsem teljesen egyformák. A 600-as markolata például nem olyan vékony, mint nagyobb társáé. Az SP-600UZ ugyanis - ellenben a 800-assal, amely saját Li-ion akkuval üzemel - négy ceruzaelemmel, vagy akkuval működik, s ezeknek több helyre van szükségük, mint a lapos LI-50B akkumulátornak. A hízókúra azonban határozottan jól jött a markolatnak; ez a húsosabb kiadás sokkal jobban tenyérbe simul, mint az SP-800UZ.

A „csupán” 15-szörös nagyítású optika legfeljebb 2,8 centire nyúlik ki a tubuson, így jóval kisebb utat jár be, mint a nagyobb testvérmodellé. A villanót itt is manuálisan kell felnyitni, magától nem reagál a beállítások megváltoztatására.

A másik nagy különbség, hogy míg a 800-asnak 16:9 arányú, 3”-os kijelzője van, addig az SP-600UZ a hagyományos 4:3 arányút kapta 2,7”-os kivitelben. Láthatóságra, képminőségre mindkettő nagyon hasonló volt.

A kezelőszervek azonban mindkét modellnél azonosak, a szokásos multifunkciós egység mellett a filmfelvételt közvetlenül indító nyomógombbal is fel lettek szerelve. Ráadásul az SP-600UZ kényelmes hüvelykujjtámaszt is kapott, amely az amúgy is stabil fogást még kényelmesebbé és biztosabbá tette.

A váz jobb oldalán kis műanyag ajtó alatt található az USB és a HDMI aljzat, csakúgy, mint az SP-800UZ-nál. Bal oldalon pedig a külső tápellátás csatlakozója látható, amellyel a nagyobb modell nem rendelkezik.

A gép tetején ugyanaz a kép fogad, mint az SP-800UZ-nál: bekapcsológomb, kioldó és zoomgyűrű. Mivel vaskosabb a markolat, a kioldó valamivel kényelmesebb pozícióba került.

Az állványmenet itt is műanyagból van, azonban közelebb került az optikai középvonalhoz. A négy ceruzaelem miatt nehézkesebb a fedél nyitása és zárása egyaránt, mint az SP-800UZ-nál. Igazából ugyanannyi előnye, mint hátránya van a ceruzaelemes működtetésnek, mint az egyedi akkusnak, így döntse el mindenki maga, jobb-e ez a megoldás vagy sem.

A két ultrazoomos Olympus nagyon hasonlít egymásra, azonban a kövérebb markolatnak köszönhetően jobb a fogása az SP-600UZ-nek. Ráadásul a négy ceruzaelem/akku tömege jót tesz a masina kiegyensúlyozottságának, így tartani is sokkal kényelmesebb a gépet, mint az SP-800UZ esetében. A kezelőszervek ugyanazok, működésük is azonos. A kioldót valamivel könnyebben el lehet érni ezen a gépen, így ezen a téren is pluszpontot szerzett a 600-as. Ergonómiailag nem nagyon lehet belekötni, minden jó helyen van, fogása pedig a nagy optikai tubusnak is köszönhetően kényelmes. Ha kézbe vesszük a fényképezőt, azt valahogy automatikusan szemhez emelnénk - kár, hogy nincs mibe belekukkantani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés