Kingston HyperX Predator és Red DDR3 memóriák

Predator és Red

A DRAM chipek árai folytatják az elmúlt években elkezdett mélyrepülésüket. A már szinte válságosnak nevezhető helyzet két legutóbb áldozatul esett tagja a ProMOS és az Elpida volt, mely cégek gyakorlatilag végleg kiszálltak a versenyből. Ezen szituáció főként a PC eladások visszaesésével magyarázható, valamint az utóbbi években megjelent operációs rendszerek memóriaéhsége sem nőtt olyan mértékben, hogy a vásárlók igazán rá lettek volna kényszerítve a komolyabb bővítésre.

Az árak csökkenése ugyan alapvetően jó a fogyasztóknak, de az egyes cégek kiszállásával a vásárlók később kevesebb alternatívából választhatnak, ami már rossz hír, ráadásul a cégek a csökkenő kereslet mellett az újabb fejlesztéseket is egyre kevésbé tudják finanszírozni. A röviden ismertetett események hatására a Hynix, a Micron, valamint a Samsung márkával gyakorlatilag már csak három nagy gyártóról beszélhetünk a DRAM piacot illetően.


[+]

Az iméntiek fényében kíváncsiak voltunk, hogy mindez milyen formában manifesztálódik a boltok polcain fellelhető modellekben; ennek kiderítéséhez most két 8 gigabájtos Kingston DDR3-as kit állt rendelkezésünkre. Mindkét modell a már jól ismert HyperX család tagja, melyek közül az egyik a Red, míg a másik a Predator családot képviseli.


[+]

Utóbbi 2 x 4 GB-os, KHX24C11T2K2/8X jelzésű csomagról már ránézésre elmondható, hogy nem kispályás darab. A NYÁK egy masszív, és egyben igen súlyos bordázatot kapott a nyakába, amivel a modul tömege eléri a 82 grammot. Ez a közelmúltban nálunk járt legtöbb SSD súlyánál nagyobb értéket jelent. A teljes magassága körülbelül 5,5 centiméter, ami néhány szélesebb CPU-hűtő esetében még gondot is okozhat, így ezt mindenképpen tartsuk észben egy esetleges konfiguráció megtervezése során.


[+]

A specifikációkat szemlélve egy magas órajelre kihegyezett RAM-ról beszélhetünk, ugyanis a HyperX Predator az első számú, BIOS-ban állítható XMP profilban 2400 MHz-es órajelet kínál CL11-13-13-30 időzítések mellett. Mindehhez 1,65 voltos feszültségre van szükség. Emellett egy másik profil is kiválasztható, ami 2133 MHz-ről és CL11-12-11-30 időzítésről szól. Utóbbihoz már valamivel alacsonyabb, 1,60 voltos üzemi feszültséget határozott meg a Kingston.


[+]

A vaskos bordák alatt a Hynix H5TQ2G83CFR-PBC típusú chipjei lapulnak, melyek a gyártó specifikációi szerint DDR3-1600 CL11-11-11 beállításokra képesek. Ez röviden annyit tesz, hogy itt minden bizonnyal a Kingston által leválogatott, magasabb órajelre képes darabok kerültek fel a NYÁK-ra.


[+]

A szintén 2 x 4 GB-os kiszerelésű HyperX Red személyében már egy jóval visszafogottabb modellről van szó. A KHX16C9B1RK2/8X a már hosszú évek óta alkalmazott egyszerű, vékony kis alumíniumlappal oldja meg a hő hatékonyabb elvezetését, mely nevéhez hűen szép piros színt kapott. A tömeg ennek megfelelően alakul, így itt mindössze 32 grammos súllyal kell számolnunk modulonként.


[+]

Sebesség terén is jóval visszafogottabb a Red, ugyanis egyetlen XMP profilja 1600 MHz-es órajelről szól, CL9-9-9-27 időzítések, valamint 1,65 voltos feszültség mellett, ami elsőre nem kecsegtet túl nagy izgalmakkal.


[+]

A HyperX Red esetében hiába távolítottuk el a hűtést, nem lettünk okosabbak az azon található chipek pontos márkájával, típusával kapcsolatban, ugyanis a Kingston saját nevére szitázta át az egységeket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés