Hirdetés

IT-legendák: Bill Gates

Bill Gates

Ami a könyvekből kimaradt

Jó ideje tart már IT-legendák sorozatunk, amelyből valaki mindezidáig kimaradt. Pedig ha legendáról beszélünk, szinte mindenkinek ő jut az eszébe. Igen, igen, róla van szó, a Microsoft alapítójáról, a legendás Bill Gates-ről.

„Sokszor említettem már, hogy egy „digitális évtized” közepén járunk, egy olyan korszakban, amikor a számítógépek valóban munkánk és életünk középpontjába kerültek. Néhányan biztosan azon tűnődnek, vajon 30 évnyi innováció után lelassul-e a Microsoft. Én azt gondolom, igazán csak most lendülünk bele…"

IT-legendákról lévén szó, egyszerűen kihagyhatatlan a legnagyobb legenda (illetve inkább a legismertebb, hiszen a „legnagyobb” meglehetősen szubjektív kategória). Témának azonban elég hálátlan Bill Gatesről írni, hiszen annyiszor olvashattuk már, hogy a Microsoft egy garázsból indult (ezért a „micro” elnevezés), hogy azután az IBM-nek eladott MS-DOS-szal, illetve később a Windows-zal elinduljon Gates és persze a Microsoft karrierje. Most viszont lássuk mindazon dolgokat a legendás Bill-ről és a nem kevésbé legendás Windowsról, amelyek valahogy mindig kimaradtak a róluk készült filmekből és könyvekből.

A befuccsolt tinédzsercég

William H. Gates III már egészen korán elkezdte üzleti pályafutását – 14 évesen alapította első cégét Traf-O-Data néven. 1971-ben a Logic Simulation nevű cég a washingtoni Kent utcáinak gépjármű-forgalmáról készített statisztikákat. Elektronikus számlálókat (tulajdonképpen nagy fémdobozokat) raktak ki az utcákra, és ahányszor egy autó elhaladt a dobozok érzékelője előtt, az elektronika beindult és számolt. Azaz lyukakat fúrt egy papírszalagra, mivel akkoriban még nem volt jobb megoldás.

A szalagok kiértékelése egy Bill Gates nevű középiskolás diák nyári munkája volt, azaz lett volna, de több ezer szalag átnézése bizony nagyon unalmas foglalatosság. Bill tehát ahelyett, hogy nekiállt volna egyedül, megalapította a Traf-O-Data nevű céget (jobban mondva cégecskét), és összetoborozta barátait a Lakeside Schoolból. Érdekesség, hogy az egyik iskolatárs és barát Paul Allen volt.


Hát ilyen is van: Bill, szexi pózban, szemüveg nélkül

Ahhoz képest, hogy tulajdonképpen még gyerekek voltak, az üzlet nem is ment rosszul. 1972-ben már be is fektettek: egy darab Intel 8008-as chipet vásároltak. Ezután elkezdtek egy saját autószámláló berendezésen dolgozni – Bill és Allen írták a szoftvert, Paul Gilbert (szintén egy barát a suliból) készítette a hardvert. 1979-ben a cég (a csekély nyereség miatt) hivatalosan is megszűnt – érdekesség tehát, hogy ebből a szempontból Gates első vállalkozása befuccsolt.

Sajnos a legtöbb adat a Traf-O-Data nevű „tinédzsercégről” elveszett, maga Gates sem igen nyilatkozik a témáról (mindössze annyit árult el egy interjúban, hogy a Traf-O-Data, amíg létezett, évi tíz-húszezer dollár körül hozott a konyhára). Érdekesség, hogy nagyon sok helyen (még az igen nívós Answers.com-on is) a Microsoft megszületését 1971-72-re teszik, mondván „akkor még Traf-O-Data néven létezett, és később nevezték át Microsoftra”.

Ha ilyet találunk a weben vagy a könyvekben, akkor jó ha tudjuk, hogy ez bizony nem igaz. A Microsoft (eredeti nevén Micro-Soft) egy teljesen más (mindenki által ismert) történet – röviden és tömören: Bill ötvenezer dollárért megvette a QDOS nevű operációs rendszert a Seattle Computer Products-tól, majd eladta az IBM-nek, de úgy, hogy a licenc a Microsoft tulajdonában maradt. Így minden egyes DOS rendszerrel eladott gép után csörrentek a centek, dollárok a Microsoft kasszájában. Hát ilyen egyszerű a siker. De valóban ilyen egyszerű?

És jött a Windows

1983. november 10-én a Plaza Hotelben (New York) a Microsoft hivatalosan bejelenti a következő generációs operációs rendszert IBM gépekre. Az új rendszer – tudhatták meg az érdeklődők – GUI-t (azaz grafikus felületetet) fog használni, ráadásul multitask (egyszerre több feladatot is ellátni képes) rendszer lesz. 1984 áprilisára a boltokban lesz – ígérte a Microsoft.

A Windows 1.0 majdnem két éves késéssel, 1985. november 20-án jelent meg az üzletek polcain, a csúszás tehát, úgy tűnik, történelmi hagyomány. Gates eredetileg „Interface Manager”-nek akarta elnevezni az új rendszert, a Microsoft (illetve akkor még Micro-Soft) marketingese, Rowland Hanson azonban előállt a „Windows” névvel, és addig győzködte Billt, míg végül a termék hivatalosan is a Windows elnevezést kapta.


Windows 1.0: három menü összesen… hát nem valami sok

1983 novemberét írjuk tehát, Bill bejelenti a Windowst, majd az első bétával (alfával) a hóna alatt elindul az IBM-hez, gondolván, ha az MS-DOS-szal ilyen jó üzletet csináltak, akkor a Windows-zal még annál is jobbat fognak. És itt ismét egy nem szívesen hangoztatott tény következik: az IBM ugyanis finoman „elhajtotta” Gatest, mondván, köszönik szépen, de ők már dolgoznak egy új operációs rendszeren, Top View néven. (A Top-view 1985-ben meg is jelent, egy DOS alapon működő nem grafikus operációs rendszer volt, meg is bukott rögtön.)


Microsoft: amikor még a logó is más volt…

A Microsoftnak tehát közel sem volt olyan könnyű dolga a Windows-zal, mint azt sokan hiszik. Ott volt ugyanis az Apple, a csodálatos Lisával és a grafikus operációs rendszerrel, ráadásul 1983-ban megjelent a világ első, PC-ken is működő operációs rendszere, a VisiCorp által kifeljesztett VisiOn. Bizony, nem a Windows volt az első PC-s grafikus rendszer, de nem is a második! 1985-ben megjelent a Digital Research által kifejlesztett GEM (Graphics Environment Manager), komoly fejtörést okozva Billnek, hiszen a VisiOn mellett most már a GEM-mel is versenyezni kellett.

Amikor tehát két éves csúszással megjelent a Windows, elég komoly versenytársak voltak a piacon. (Gates szerencséjére a kezdetleges szoftvertámogatás miatt később mindkét konkurens mondhatni magától megszűnt…) Bill időben felismerte, hogy operációs rendszert nem fog venni senki, ha nincs hozzá szoftver: így azután a Win1.0-ra érkezett az Aldus PageMaker 1.0 és az Excel… és így tovább. A Windows 1.0 tehát, köszönhetően a szoftvertámogatottságnak, jött, látott és győzött, a Top-View, a VisiOn és a GEM pedig eltűnt a süllyesztőben.


Egy ritka fotó: Bill Gates és felesége éppen vakáción, Törökországban

Érdekes tények tehát: nem a Windows volt az első grafikus rendszer, ráadásul még PC-n sem a Windows volt az első, sőt a nagyvárosi legendákkal ellentétben a „windows” elnevezés sem Gates-től származik. Az ablakok és legördülő menük a Xerox, illetve az Apple fejlesztései, sőt a Microsoft első üzleti sikerének alapjául szolgáló DOS-t egész egyszerűen megvette, majd továbbértékesítette a Microsoft feje. Akár rokonszenves nekünk, akár nem, a Microsoft és Bill Gates sikertörténete egy igazi „kapitalista” sikertörténet.

Kazári Csaba

Hirdetés