Hirdetés

Holdkór – asztrofotózás kezdőknek

Bevezető

A digitális képalkotás korszakában, a technika rohamos fejlődésével és az árak, költségek folyamatos zuhanásával egyre több érdekes téma, témakör válik elérhetővé akár kezdő fotósok számára is. Egyike ezen témaköröknek az asztrofotózás.


A felkelő Hold Budapest fölött (70 mm; ISO200; F5.6; 5 mp)

Biztosak vagyunk abban, hogy olvasóink többsége legalább már egyszer-kétszer gyönyörködött a nyári csillagos égboltban, s kukkolta önfeledten a telihold igéző képét. A legszebb pillanatokat természetesen meg szeretnénk örökíteni, s jelen cikkünkben ehhez kívánunk nyújtani némi segítséget. Kalandunkat kezdjük legközelebbi kísérőnkkel, a Holddal.

Útitársunk valamivel több, mint egy fénymásodpercnyire van bolygónktól, azaz hozzávetőlegesen 380 ezer kilométerre; átmérője cca. 3500 km és a Nap után (a Földről nézve, relatív) a legfényesebb égitest. A Hold mindig ugyan azt a felét fordítja felénk, így sajnos – tisztelet a kivételnek - soha nem fogjuk tudni lefotózni a túloldalát. Bár közel van a Földhöz és akár már egy hétszeres nagyítású binokulárral is minden felületi egyenetlensége szépen látszik, mégsem egyszerű lefotózni. Az emberi szem dinamikatartománya sokkal tágabb, mint bármilyen filmé, vagy digitális képszenzoré, ezért némi gyakorlás, próbálgatás nélkül könnyen túl-, vagy alulexponált képet készíthetünk a Holdról. De egyelőre ne szaladjunk ennyire előre, hanem nézzük, milyen technikai eszközökre lesz szükségünk a fotózáshoz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés