Hogyan válasszunk használt notebookot?

Hogyan vegyünk használt notebookot - II.

Szóval, ha ott állunk a boltban, előttünk a több darab géppel, hogyan döntsük el, melyikkel kössük össze életünket? Először is kívülről vizsgáljuk meg. Fontos pontok a sarkak és élek. Ezeken látszik meg, hogy a gépet leejtették-e. Ha valamelyik sarka csorba, élén csorbulás van, az rosszat jelent. Az alsó részen keressünk függőleges repedéseket. Ilyenek akkor keletkeznek, ha a gépet egyik sarkánál fogva emelgetik. Ha már forgatjuk, nézzük meg, megvan-e minden lába, illetve van-e rajta legális Windowshoz való matrica.

Belül a kijelző karcosságát érdemes megvizsgálni, továbbá azt, hogy a zsanér milyen stabilan tartja a felső panelt. A lötyögés, nyikorgás nem jó jel. A billentyűzet és csuklótámasz kopása a fokozott használatra utal. Előbbinél az is fontos szempont lehet, hogy milyen kiosztású. Lehet, hogy valakinek nem tetszik majd a német vagy holland szitázás, amivel viszont gyakran találkozhatunk. Ilyen esetben a billentyűzet cseréje vagy magyar matricakészlet jelenthet megoldást. Lényeges az is, hogy mennyire tiszta a gép. Jó jel, ha az eladó előttünk rendbe rakta a gépet, és érdeklődjünk afelől is, hogy a motorháztető alatt kitisztították-e.

És akkor jöhet az első bekapcsolás. Ha nincs a gépen operációs rendszer, az elég szerencsétlen dolog. Legjobban akkor járunk, ha egy Windowsos gépet fogunk ki. Erre rádughatjuk pendrive-unkat, ami több szempontból is fontos. Az első, hogy ellenőrizzük, minden USB port működik-e rendesen. Ezek gondatlan kezelés vagy egy esés következtében meghibásodhatnak. Ugyanez érvényes a többi csatlakozóra is. Lehetőség szerint a monitorkimenetet, Ethernet aljzatot, és mindent, amit használni szeretnénk, teszteljünk le. Érdemes a Wi-Fi és Bluetooth adaptert is próbára tenni. Ezek vizsgálatához jó, ha van nálunk még egy laptop.

A csatlakozók körüljárása közben bemelegedett a monitor, neki lehet állni halott pixelek és egyéb sérülések keresésének. Ehhez hasznos a PixPerAn programocska. Segítségével homogén színeket tehetünk a kijelzőre, ezen könnyebb megtalálni a foltokat, hibás képpontokat. Valószínűleg a rejtett hardveres hibákat nem találjuk meg vele, de célszerű legalább negyed órára elindítani a gépen valamilyen processzorterhelő feladatot. Például az Orthos Stress Prime 2004 alkalmazás nagyon jó erre a célra. Fontos a merevlemez vizsgálata is. Ehhez a Hard Disk Sentinel lehet hasznunkra, mely alapos vizsgálatnak veti alá a winchestert. Ráadásul magyar fejlesztés, fórumunkon külön témája van. Szintén hasznos és szintén magyar az Everest rendszerazonosító, amivel többek közt az akkumulátor elhasználtságáról is kapunk tájékoztató jellegű információt. Biztosak viszont csak akkor lehetünk a telep képességeiben, ha lefuttathatunk rajta egy merítési tesztet, például a Battery Eater nevezetűt, amit mi is használunk tesztjeinkben. Legnagyobb terhelést kifejtő módja minden bizonnyal egy óra alatt lefut a használt akkumulátorokon. A legjobb az lenne, ha végig is tudnánk várni a tesztet, mert ilyen akkunál a Windows sokkal pontatlanabbul tippeli a várható üzemidőt, mint új példányoknál.

Persze nincs annak sok realitása, hogy a boltban órákon keresztül több gépet végigteszteljünk ilyen módon, mire kiválasztjuk a legjobb példányt, de amire lehetőségünk nyílik, azt azért próbáljuk ki ott helyben, amire pedig nincs, azt rögtön a vásárlás után otthon, hogy még időben tudjunk kérni cserét, ha komoly problémát fedezünk fel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés