Luxusnapágy, drága és olcsó GeForce, terjedő 4K

A héten történt: Titan Z, driverek, UHD, CPU-k

Nem mondanánk, hogy a cégek karba tett kézzel várnák a Computexet, hiszen érdekes módon számos olyan bejelentés történt a héten, amit minden további nélkül elsüthettek volna a pár nap múlva nyitó tajvani kiállítás ideje alatt. Ilyen példának okáért az NVIDIA Titan Z, amiről már múlt héten is cikkeztünk, de ezen a héten valóban megjelent a kész termék, ami az NVIDIA legnagyobb és legdrágább VGA-ja. Ezzel szöges ellentétben van a másik újdonsült termék, a Keplerre épülő, GT 740 jelzést viselő olcsó megoldás, ami szintén a napokban rajtolt el.

A hardverek mellett a zöldek szoftverben, egészen pontosan driverben is erősítettek: a 337.88-as meghajtó hozza a csodadriver GDC-n publikált eredményeit, emellett kedvez a 4K monitorok tulajdonosainak, továbbá bevezeti a shader gyorsítótárat is és tartalmazza az optimalizációkat a héten megjelent Watch Dogs című alkotáshoz, amiről kiderült, hogy nem lesz benne hardverellenőrzés – sokak megkönnyebbülésére.

NVIDIA GeForce Titan Z: belopakodott a piacra
NVIDIA GeForce Titan Z: belopakodott a piacra

Driverben az AMD is erősített. Ugyan csak egy béta állapotú meghajtóról adtak hírt, de ez számos, kijelzőkezeléssel kapcsolatos dolgot tartalmaz, mint például új Eyefinity konfiguráció, kiterjesztett színkezelés, vagy említhető még az is, hogy elérhetővé teszi a Mantle-t a notebookokban Enduro mellett is. Ha már a bevezetőben említettük a Computexet, akkor a vörösek kapcsán a kiállítás is szóba került, hiszen itt rajtol majd el a mobil Kaveri APU, ami a partnerek számára már elérhetővé vált, így az újdonságok paraméterei is kiderültek.

Kaveri: rajt előtt
Kaveri: rajt előtt

A zöldek és pirosak után jöjjenek a kékek, főleg ha már az APU-kat emlegettük az AMD kapcsán. Az Intel ugyanis adós még a Haswell-E kódjelű központi egységekkel, amelyek a tervek szerint év vége felé rajtolhatnak el. Mindenesetre a technikai paraméterek már most körvonalazódnak, így tudhatjuk, hogy nagyjából mire számíthatunk az új hat- és nyolcmagos CPU-k kapcsán. Nem csak a csúcskategóriában, hanem az ultramobil piacon, egészen pontosan a tabletekben is próbálja javítani az Atom pozícióját az Intel, de egyelőre nehezen megy, bár mostanában egyre több gyártó voksol mellettük. Említendő példa a Toshiba, mely gyártó három táblagépet mutatott be a napokban, köztük egy majdnem 100 dolláros tabletet, és ezek mindegyike az Intel termékére épül. Viszont a kínai gyártóknál eddig nem sikerült kimutatható javulást felmutatni, éppen ezért a jövőben a kínai SoC-gyártóval, a Rockchippel szövetkeznek.

Majdnem 100 dollár a Toshiba Excite Go, amiben az Intel Atom platformja dolgozik
Majdnem 100 dollár a Toshiba Excite Go, amiben az Intel Atom platformja dolgozik

Fontos felvásárlás is történt a héten, méghozzá a Seagate nyúlt bele mélyen a pénztárcájába, hogy a kézről-kézre járó, SSD-vezérlőkben jártas SandForce-ot, és vele együtt a vállalati flashtárolók egyik nagy szereplőjét, az LSI ezzel foglalkozó részlegét is megkaparinthassa. Ezzel a döntéssel a főként merevlemezeiről ismert gyártó nagy előrelépést tehet, hogy kibővítve az eddigi portfóliót az SSD-piac egyik fontos, meghatározó résztvevőjévé váljon. Ugyanezt nem mondhatja el magáról a Panasonic, már ami az OLED színteret illeti, ugyanis dominálás helyett inkább úgy tűnik, hogy a japán gyártó is visszavonul a technológiától, legalábbis egy időre, ha hihetünk az erről szóló híreknek.

Mi lesz veled, Panasonic OLED?
Mi lesz veled, Panasonic OLED?

Ezzel kapcsolatban próbáltunk használható információt kihúzni a Panasonic képviselőiből, hiszen épp a minap prezentálták hazánkban 4K felbontású üzleti LCD kijelzőiket és 20"-es tabletüket, de sajnos nem kaptunk választ. Mindenesetre a látottak alapján azt borítékolhatjuk, hogy 4K/UHD-fronton a gyártó komolyan veszi az ezzel járó kihívást. Márpedig úgy tűnik, hogy ez a következő fontos lépcsőfok a megjelenítők terén: egyre több gyártó küldi csatába saját nagyfelbontású megoldását, és nem csak a tévék, hanem a felvevők terén is. A Sharp például mindkét termékcsoportban mutatott be újdonságokat: a meglehetősen erős hangrendszerrel egybeépített UD20 tévék mellett előálltak egy 4K adások rögzítésére képes merevlemezes felvevővel is. Továbbá megerőltették magukat a monitorgyártók is, ugyanis UHD felbontású, 28"-es, kifejezetten játékosoknak tervezett modelleket jelentett be az iiyama, az AOC és az Acer is, utóbbi ráadásul az első NVIDIA G-Sync-kompatibilis kijelző is egyben.

20"-os, 4K felbontású tablet hazánkban
20"-es, 4K felbontású tablet hazánkban

Végezetül néhány hír a heti felhozatalból, ami érdeklődésre tarthat számot:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés