Hardverújdonságok ősz végén

Asus LGA2011 alaplapok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Múlt héten az MSI és az Asrock új, Intel X79 chipkészletes alaplapjait mutattuk be a friss, Sandy Bridge-E processzorral egyetemben; most az Asus kínálatán a sor. A gyártó nem kevesebb mint öt modellje érhető el a hazai piacon. A legegyszerűbb a P9X79 nevet kapta, és ahogyan az általa képviselt csúcskategóriára jellemző, mindent rá lehet mondani, csak azt nem, hogy egyszerű vagy hogy alapfelszereltségű lenne. A hatalmas LGA2011 processzorfoglalat két oldalán négy-négy memóriaaljzat sorakozik, szóval akár 64 GB DDR3 RAM-mal is megkínálhatjuk a deszkát. Került rá három hosszú PCI Express csatoló, hivatalosan támogatja az SLI-t és a CrossFireX-et, és adattároló részlege is messze túlmutat az átlagon. A chipkészlet két natív SATA 3.0 és négy SATA 2.0 aljzata mellett külső vezérlővel kapunk két eSATA 3.0-t a hátlapra, melyek közül az egyik „powered”, tehát árammal ellátott, USB-ként is üzemel, így külső eSATA eszközöket kiegészítő tápellátás nélkül is meg tud hajtani. Gyors, 3.0-s USB csatlakozóból sem szenved hiányt a deszka, négy aljzatot tettek a hátlapjára, és van itt FireWire is. Emellett természetes a fejlett DIGI+ feszültséggenerátor rész, a szilárdelektrolitos kondenzátorok és a tengernyi „zöld”, illetve tuningos funkció. Az Asus P9X79 ajánlott ára három év garanciával 78 000 forint, de ennél olcsóbban is rá lehet akadni.

A következő fokozatot Asuséknál a P9X79 Pro alaplap jelenti, ami külsőre elsősorban abban különbözik kisebb társától, hogy több – szám szerint négy – hosszú PCI Express csatlakozó került rá, de az SLI és CrossFire támogatás már az előző szinten is megvolt. Fejlődött a hűtés, a feszültségszabályzók nagyobb bordát, a chipkészlet hőcsövet kapott. Adattároló részen további két SATA 3.0 aljzatot köszönthetünk, és megkapjuk az ASUS SSD Caching technológiáját, melynek segítségével az ide csatlakoztatott SSD a HDD belülről szabályozott gyorsítótárává lép elő. Emellett az USB 3.0 részleg is fejlődött, a négy hátlapi aljzat mellé alaplapi tűsort is kapunk, amivel például ház elejére vezethetünk ki két csatlakozót. Ezenkívül az USB-re kimenthető BIOS és az alaplap Bluetooth vezérlése érdemel még említést. Az Asus P9X79 Pro szintén három év garanciával 87 500 forintot kóstál. Aki még többet szeretne, éppen százezer forint alatt találja a P9X79 DeLuxe-t, mely második Gigabit Ethernet csatlakozót és Wi-Fi adaptert kapott, valamint 8+2 helyett 16+4 fázisú a processzorfoglalat feszültségkezelése, illetve a hátlapjára hat USB 3.0 csatlakozó, a nyomtatott áramkörre pedig Bluetooth 3.0 tűsor került.

Az Asus X79-es kínálatának csúcsán a Rampage IV Extreme áll, melyet az elborult tuningosoknak fejlesztettek ki. Processzorfoglalata körül hatalmas, hőcsöves bordák tornyosulnak, sőt még egy ventilátort is kapott. Érdekessége, hogy az Asus X-Socket technológiája révén a korábbi LGA1366-os hűtési megoldások is rámennek. A tuningos különlegességek roppant sorába tartozik az extrémen fagypont alatti hajtáshoz szükséges CPU hőmérő csatlakozópontok sorozata. A grafikus kártya feszültségkezelése is rávezethető az alaplap VGA Hotwire aljzatára, így ezt a paramétert is pontosan szabályozhatjuk. Új tuningos különlegesség az OC Key, ami a grafikus kártya DVI csatlakozójára ül rá, és egy USB kábel segítségével OSD (on screen display) jelleggel mindig „rákeverheti” a tuningos beállításokat a monitor képére. A brutálisan felszerelt Asus Rampage IV Extreme három év garanciával több mint 120 000 forintba kerül.

Végül, de nem utolsósorban itt az Asus Sabertooth X79, ami egy külön kategóriát képvisel az Asusnál. Specialitása a TUF (The Ultimate Force) technológia, az alaplap stabilitását, terhelhetőségét növelő megoldások halmaza. Olyan helyzetekbe ajánlják, ahol állandó üzemben kell dolgoznia, és fontos a magasszintű kompatibilitás más alkatrészekkel. Ennek eléréséhez egyedi, nagyon hatékony hűtést kapott, melykez két kis ventilátor is tartozik, illetve az alaplap több pontjára hőérzékelőt telepítettek. Emellett nyolc memóriafoglalat, három hosszú PCI Express aljzat CrossFireX és SLI támogatással, négy-négy külső és belső SATA 3.0, illetve USB 3.0 csatlakozó került rá, ajánlott fogyasztói ára pedig három év garanciával 93 900 forint.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés