Hirdetés

Hardverkínálat iskolakezdésre

APU-k, SSD-k



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Szeptember van, sokak számára kezdődik az iskola. Nemcsak a tanulóknak, hallgatóknak, hanem a hardvergyártóknak és a velük kapcsolatos iparágnak is jelentős ez az időszak. A karácsonyi szezon után az évnek ebben a szakaszában költik az emberek a legtöbb pénzt számítógépre. Ilyenkor szoktak befutni a hazai piacra azok az újdonságok és érdekességek, amiket tavasszal a nagy kiállításokon vagy nyáron mutattak be. Tán a legérdekesebb idén az AMD Llano fúziós APU-ja, CPU és GPU összeházasítása volt. Hivatalosan június legvégén debütáltak az első példányok, de a korlátozott gyártási kapacitás miatt csak most, ősszel válik elérhetővé a teljes kínálat. A két legerősebb családtagot, az A8-3850-et és A6-3650-et már alaposan leteszteltük, most pedig jönnek a kedvezőbb árú és fogyasztású változatok. A legerősebb, 400 számolóegységes Radeon HD 6550D GPU-val ellátott, négy CPU magos A8-3800 maximális órajele 2,4-2,7 GHz között mozog, TDP fogyasztási értéke pedig 65 watt. Dobozos változatát három év garanciával 34 000 forint körüli áron láttuk, ami nagyjából azonos az A8-3850 árával, esetleg kicsit magasabb. A 2,90 GHz-es csúcsmodell nem változtatja maximális órajelét, fixen 2,90 GHz-en tartja, ezért TDP fogyasztási mutatója 100 watt.

Lejjebb, az A6-osok között két új érkezőt üdvözölhetünk. Itt már csak 320 számolóegységes Radeon 6530D GPU van a fedélzeten, de a CPU magok száma négy maradt. Legalábbis az A6-3600-nál, ami 65 wattos TPD osztályba tartozik, CPU részlegének órajele 2,1-2,4 GHz között változik. Az A6-3500-nak már csak három aktív CPU magja van, egyébként viszont teljesen azonos az 3600-assal. Az újdonságok ára 29 000, illetve 24 000 forint környékén indul. Bemutatkoztak a hazai piacon az első kétmagos, A4-es APU-k is, melyeket egyelőre még négymagos alapra építenek, de két – feltehetően hibás – CPU magjukat lekapcsolják, emellett GPU részlegük is gyengébb. Csupán 160 számolóegységes Radeon HD 6410D-t kapnak, de továbbra is a 65 wattos TDP osztályba tartoznak. Itt már turbó órajel sincs, az A4-3400 2,70 GHz-en, az A4-3300 pedig 2,50 GHz-en ketyeg. Vételáruk egészen kellemes, 18 000 és 17 000 forint.

Nagy-nagy örömünkre jó irányban halad az SSD-k fejlődése. Az utóbbi hónapokban egyre több gyártó állt rá a hozzájuk szükséges flash chipek tömeggyártására, csökkentették a csíkszélességet, így a kapacitás növekedett, az árak csökkentek, a fajlagos költségek pedig lezuhantak. Szinte hihetetlen, de ma már egy egyszerűbb operációs rendszer alá éppen elegendő, 32 GB-os Silicon Power E20-as SSD-t megkaphatunk 15 660 forintért, de a konkurens Kingston vagy OCZ termékei sem drágábbak. Fajlagos költségben brutális az OCZ 60 GB-os Vertex Plus modellje, amihez már 18 000 forint környékén hozzá lehet jutni. Itt egy kicsit le van maradva a Kingston, Silicon Power vagy a Samsung, ugyanis ők egyelőre 24 000 forint környékén mérik a 60-64 GB-os SSD-ket. Fajlagos árban a Kingston 96 GB-os SSDnow V+100 családba tartozó SSD-je tudja felvenni a versenyt a Vertex Plusszal. Vételára 29 510 forint, így 1 GB tárkapacitás ára nagyjából 307 forint, míg az 60 GB-os OCZ Vertex Plus ezen értéke kereken 300 forint.

SSD-k esetében érdemes lehet az új, gyorsabb SATA 3.0 csatlakozót választani, ugyanis ezek a flashalapú tárolók a klasszikus winchesterekkel ellentétben túl tudják szárnyalni a SATA 2.0 átviteli tempóját. A legolcsóbb SATA 3.0-s, 64 GB-os SSD-t a Samsung kínálatában láttuk, 28 990 forintos áron, de a Corsair és OCZ konkurensek is csak pár ezressel drágábbak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Friss Pentiumok és tabletek...

    ... no meg egy adagnyi érdekes hardverújdonságot tálalunk heti piaci beszámolónkban.

  • Mindenféle hardverújdonságok

    Friss kijelzőket, tápokat, gyors pendrive-ot, médialejátszókat és egyebeket tálalunk aktuális piaci bemutatónkban.

  • Őszi hardvercsokor

    Multimédiás eszközökkel, hűtési megoldásokkal, friss notebookokkal és egyéb hardverpiaci érdekességekkel jelentkezünk.

  • Mi a helyzet a VGA piacon?

    Hardverújdonságok és érdekességek mellett a grafikus kártyák aktuális kínálatát elemezzük.

Előzmények

Hirdetés