Hirdetés

Gigabyte 8SRX -- SiS 645, teljes fegyverzetben

Bevezetés


Az idei CeBIT-ről sok mindent elmondtunk már, ám az még nem hangzott el, hogy egy ilyesmi kiállítás miként borzolja össze az ember amúgy sem hibátlan szedésű szemöldökét: elég csak végigpörgetni kint készített képeinket, máris látszódik, milyen nyomasztó volumenű újdonság-áradat kukucskált a standokon, plexilapokon innen és túl. Szinte minden fronton új időszámítás indult, minden platformon királyt temettek és újat avattak, hogy pár hónapos regnálása idejére ő lehessen legfelül. Így -- és ezért picit szégyelljük is magunkat -- anyagaink, amelyekkel az elkövetkezőkben fog szembesülni minden lelkes olvasó, kissé talán már idejétmúltnak tűnhetnek, de ne legyünk igazságtalanok! A legforróbb vasak ugyanis még messze nem hozzáférhetők, hűlniük kell picit, hogy aztán néhány hét, esetleg hónap elteltével már bárkinek alternatívát nyújtva tanyázhassanak a dílerek listáin.

Tény az is, hogy egy CeBIT után már jóval kevésbé van kedve az embernek olyan megoldásokat mustrálni és fényezni, amelyekről tudható, hogy már kész az őket váltó és technológiailag sokszor megcsúfoló új generáció. Aggodalomra persze "semmi ok", mindez ugyanis a gyártók legszentebb akarata szerint történik, akiknek minden platform csak az eggyel (kettővel) későbbi megoldás lebutított változata, érzelmi kérdést tehát még véletlenül sem csinálnak ilyesmiből. (igen, a fogyasztók és az ő reális elvárásaik sem itt, sem másutt nem lehetnek perdöntőek, ám ezen sokáig el lehetne vitatkozni, azt pedig ugye nem érdemes, mert közben már a szomszéd Pistikének is Ti 4600-as Ge4 duruzsol az email-szerverében, ami ugyebár tarthatatlan állapot..)

Ilyen alapon persze valahol mi sem mondhatunk mást, mint hogy adott termék tényleg remekül helyt állt P platform előszobájaként, amely platform már a következő generációs M megoldások előtt tette szabaddá az utat, hogy így minél előbb elérhessük a K platform jelentette technológiai Kánaánt, amely persze hosszú távon megint csak nem életképes, hiszen közben már itt az új, a jobb, a szebb, a gyorsabb, legyen szó bármiről is..

Ennyit a IT-ipar paradigmáit kísérő pesszimizmusunkból. Most pedig vegyünk szemügyre egy még "özönvíz" (a lá CeBIT) előtti megoldást, következzék hát a korábbi i845D-s kapcsán már beharangozott SiS 645-ös, szintén Gigabyte alaplap, meg ami mögötte van!


A platform maga ismét nem újdonság. Pár hónapja már szóltunk róla, amikor az első lapok feltünedeztek. Akkor egy MSI deszkán vizsgáltuk, mit is tud a SiS legújabb (első..) P4-es chipsetje. És megállapítottuk, hogy sokat: PC2700-as DDR SDRAM támogatás, "remek" aszinkron (FSB:RAM órajel) beállítások, ráadásul a 645 Ultra igen tág teret engedett a túlhajtásnak, amely ha mást nem is, a chipset kiforrottságát és stabilitását mindenképp igazolta.


Ugyan a CeBIT-en ezt a chipsetet (jobban mondva a SiS 645A2-t) is frissítették, ráadásul két lépcsőben (645DX, 648), ám ez még nem sokat jelent: a SiS 648 tényleges megjelenéséig jó fél év is eltelik majd. A 645DX ellenben már az egész közeli jövő SiS-es sikerchipkészlete. A specifikációk mindenesetre erre engednek következtetni: hivatalosan 533-as FSB (ez legkevésbé..), DDR400 (!), ATA/133, USB 2.0. A 648-as persze még tovább megy majd: AGP 8x, 1GB/sec-es MuTIOL a két híd között (a VIA V-Linkje csak most (P4X333) lett fél GB-os..), IEEE-1394 támogatás.

Azonban a refexszerű platformfrissítés ellenére a SiS 645 eredeti verziója továbbra sem kell szégyenkezzen, ebben ráadásul épp a Gigabyte implementációnak vannak megkerülhetetlen érdemei. A GA-8SRX ugyanis kesztyűt dobott minden korábbi szkepticizmusunknak, már ami a gyártó igényességét illeti. A Gigabyte áll-leesős implementjét látva egyetlen kérdésünk maradt csupán: vajon mit tudhat a SiS-es referencia lap?

Sejthetően ennél csak kevesebbet, referencia lapok esetén ugyanis a legfontosabb szempont általában a minél gyorsabb debütálás, nem pedig a chipsetből kihozható teljesítmény és funkcionalitás totális reprezentálása. Mindenesetre jó látni, hogy értelmezés és értelmezés közt ekkora eltérések lehetnek! (MSI-Gigabyte) A nálunk járt 8SRX ráadásul még nem is A2-es Northbridge-et hordozott, de erre sem kell már túl soká várnunk. (utóbbi steppinggel kb. 10%-os teljesítményjavulás jár)

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés