Hirdetés

GeForce 8200 chipset: az NVIDIA mindenese

Az NVIDIA sem tétlenkedik

Alig néhány hete mutattuk be az AMD kis túlzással korszakalkotónak nevezhető, integrált grafikás lapkakészletét, máris a kezünkben tarthatjuk a rivális NVIDIA hasonló megoldását, a GeForce 8200-at. Miután már ismerjük az AMD 780G-t, a GeForce 8200-ban debütáló technológiák, újítások nem érnek minket meglepetésszerűen, mégis vegyük úgy, mintha az AMD és az NVIDIA egy időben rukkolt volna elő saját változatával, mert végeredményben nem tudhatjuk, hogy ezekben az esetekben ki volt az ötletgazda.


Az NVIDIA nem hagyja magát... [+]

Az AMD előnyben van, hiszen saját processzorai alá egyszerűbben készít lapkakészletet, mint bárki más, a volt ATI és az AMD tervezőgárdája szoros együttműködésben tud alkotni. Viszont az NVIDIA-nak is van egy egyáltalán nem mellékes előnye riválisával szemben, nevezetesen az, hogy Intel processzorok alá is fejleszthet és készíthet újabb chipseteket. Ezt a tényt nem szabad lebecsülni, mert az Intel rendelkezik a legnagyobb részesedéssel a processzorok piacán, ezért az NVIDIA-nak ez egy nagyszerű kiugrási lehetőség. Nem véletlen, hogy az NVIDIA a GeForce 8200-at elsődlegesen Intel processzorok alá szánja, és mint „mellékes” bevételként tekint az AMD processzoros gépekre.

Térjünk a tárgyra: a GeForce 8200 a típusjelzéssel ellentétben nem videokártya (bár egy kicsit az is), hanem egy integrált videovezérlővel ellátott lapkakészlet. Azért kapta a GeForce 8200-as nevet, mert a benne található grafikus rész a GeForce 8400-ból megismert G86-as mag logikáját örökölte, 16 darab szorgos stream processzor dolgozik játék közben. Ez a megoldás az AMD chipsetjére is jellemző, a 780G-ben egy Radeon HD 3450 bújik meg a maga 40 (8 komplex és 32 egyszerű) stream processzorával. Az előző generációs integrált VGA-k az NVIDIA esetében is külön-külön pixel és vertex shadereket tartalmaztak, de az egységesített shader architektúra (Unified Shader Architecture) beköszöntével ezeknek befellegzett. Ebből már kitalálható, hogy a GeForce 8200 az AMD 780G-hez hasonlóan DirectX 10-kompatibilis.


MCP78-as kódnevű chipre épül a „lapkakészlet” [+]

A GeForce 8200 sajnos a 8400 GS-hez hasonlóan 80 nm-en készül, így a fogyasztás, melegedés és költséghatékonyság tekintetében nem egy optimális megoldás, de ne legyünk túl szigorúak, úgyis csak a végeredmény számít. A képen látható MCP78 mégis kicsit nagyobb, mint lennie kellene, ha egy szimpla, butácska integrált VGA-ról lenne szó. Ez annak tulajdonítható, hogy az NVIDIA már generációk óta egyetlen lapkát alkalmaz „chipsetjeiben”, azaz egyetlen chipre hárul az összes olyan feladat, amit klasszikus esetben egy északi és egy déli hídnak kellene elvégeznie.


Hybrid SLI = GeForce Boost + Hybrid Power

Az AMD 780G nem csak azért mutat túl elődjén, mert már egymástól független, a terhelésnek megfelelően működő stream processzorok dolgoznak benne. A 780G-ben debütált az ATI Hybrid Graphics néven megismert technológia is, melynek segítségével plusz erőforrást vonhatunk be a grafikus sebesség felturbózására, azaz az integrált videovezérlőt kiegészíthetjük egy diszkrét VGA-val. Az NVIDIA GeForce 8200 ezen a téren is igen hasonló riválisához, sőt, egy ponton túl is mutat azon. A 8200-ban debütáló technológia a Hybrid SLI nevet kapta, ez pedig két megoldással bővíti a tárházat. A GeForce Boost pontosan ugyanazt teszi, amit az AMD-féle Hybrid Graphics, a különbség csupán annyi, hogy ez CrossFire helyett SLI kapcsolaton alapul, és Radeon helyett GeForce (8400 vagy 8500) videokártyára van hozzá szükség. Ugyanakkor megismerkedhetünk egy új funkcióval is, amit az NVIDIA Hybrid Power néven emleget, ez arra ad lehetőséget, hogy a nagyobb 3D-kapacitást nem igénylő feladatok, például webezés, szövegszerkesztés, médialejátszás esetén a PC-be épített videokártya vagy a többkártyás SLI rendszer szerepét az integrált grafikus vezérlő vegye át. A megtakarított energia egyúttal kisebb hőfejlődést és hűtőzajt eredményez.


GeForce 8200 platformdiagram

Lényegében ezek azok az újítások, melyek említésre méltóak, a grafikus részlegen kívül nincs túl sok változás az elődhöz képest: a GeForce 8200 támogatja a PCI Express 2.0 és HyperTransport 3.0 szabványokat, állítólag a PureVideo HD, azaz a nagy felbontású tartalmak hardveres lejátszásáért felelős részleg is javult egy picit, és több SATA portot kínál fel. Az AMD 780G-vel összehasonlítva a GeForce 8200 komoly ellenfélnek tűnik, hiszen funkcionalitásban felnőtt hozzá, sőt a Hybrid Power révén még túl is mutat azon.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés