Hirdetés

Fél tucat Radeon HD 4850

Asusok

Tavaly nyári megjelenése óta a piac egyik legjobb ár/érték arányú grafikus kártyája a Radeon HD 4850. Teljesítménye elegendő a legmodernebb játékok maximális grafikai részletességű futtatásához akár 1920x1200 pixeles felbontásban. Modern architektúrája és DirectX 10.1 támogatása miatt időtálló termékről van szó, mely a CrossFire-nek köszönhetően egy vagy több társsal bővíthető ki. Jellemző a legtöbb mai grafikus kártyára, hogy első körben minden gyártó ugyanazt a referenciafelépítést és -hűtőt használja, amit a tervező kínál. Emiatt a kezdeti időkben szinte mindegy, melyik gyártó termékét választjuk, idővel viszont megjelennek a módosított változatok. Az átalakítás rendszerint az órajeleket, hűtést, de gyakran a nyomtatott áramkör felépítését is érinti.

Mai tesztalanyaink közül már egyik sem úgy néz ki, mint a kezdeti referencia. Itt van például az Asus EAH4850 TOP, melyen egyedi hűtés feszít, és órajeleit is módosították némileg. A kiindulási 625/1000 MHz helyett 680/1050 MHz-en jár. Az igazat megvallva nem annyira értékeljük a hasonló, kismértékű tuningot, mert rendszerint megdobja az árat, és ugyanezt a húzást a teljesítményéhes felhasználó önállóan is megcsinálhatja.

Oldalról jól látszik, hogy a referenciával ellentétben az Asus hűtése elfoglalja a szomszédos kártyahelyet is. Ez szóló VGA-nál nem különösebben probléma, de ha CrossFire-ben gondolkodunk, akkor érdemes figyelembe venni, hogy az első kártya ventilátorát leárnyékolja, az odakerülő levegőt pedig felmelegíti majd a második kártya.

Ha tippelnünk kellene, azt mondanánk, hogy ez az egy tömbből kivágott, rézszínű, de valójában alumíniumból készült borda, rajta a kellemes méretű ventilátorral olcsóbb darab, mint a fémlapból és -lamellákból, valamint műanyag fedélből álló referenciamegoldás. Az is valószínű, hogy az Asus verzió halkabban tud dolgozni, hogy mennyivel, az később kiderül majd. A kártyához csak a szokásos alapfelszerelés járt: HDMI és D-Sub átalakító, komponens kimeneti kábel, egy PCI Express hatost négytűsre konvertáló tápkábel, egy CrossFire átkötő, két optikai lemez és némi papíranyag. A gyári tuning és a hároméves garancia miatt az átlagnál valamivel magasabb áron kerül forgalomba az Asus EAH4580 TOP.

Kétféle egyedi grafikus kártya létezik, de mindkettőnek ugyanaz a célja. Az elsőt azért módosítják, hogy olcsóbb legyen előállítani, így azonos ár mellett többet keressenek rajta. A másodikat azért módosítják, hogy drágább, de extrább legyen, így még több pénzért lehessen eladni. Az Asus EAH4850 MATRIX az utóbbi csoportba tartozik. Valljuk be, nagyon gusztusos jószág lett ezzel a dizájnos hűtőrendszerrel és a fekete színnel.

Nem látható, de a csomagoláson és az Asus honlapján is olvasható, hogy a kártya feszültségértékei dinamikusan változnak, emiatt nyugalmi állapotban kevesebb hőt termel, meghajtva pedig plusz teljesítményt biztosít. Majd meglátjuk. A méretes hűtő alatt rengeteg felületi alkatrész és egy külön memóriás fémdarab található. Akárcsak az egyszerűbb Asusnál, itt sem hűti semmi a közvetlenül a kártya végén sorakozó feszültségszabályozó alkatrészeket.

Biztos, hogy a MATRIX hűtése nem egy olcsó darab. Alja rézből van, erre méretes lamellasor támaszkodik, amit két hőcsővel is felturbóztak. A harmadik heat pipe ívet ír le a hátsó ventilátor körül, és további hőleadó felülettel is ellátták. A tetejére került még egy tekintélyes méretű fém terelőrendszer. Mondani sem kell, hogy ez a hűtés is blokkolja a szomszédos kártyahelyet. A MATRIX-ot hazai forgalomban sajnos még nem láttuk, az Asustól sem teljes csomagolású mintadarabot kaptunk, így nem tudjuk pontosan, mi jár hozzá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés