Hirdetés

Év végi ajánló - mit tegyünk a fa alá?

Bevezető, belépőkategória

"Keresek valami olcsó kompaktot anyámnak, legyen egyszerű a kezelése, jó lenne, ha vagy ötszörös zoomja lenne és olyan 24 - 28 mm-ről indulna az optikája. Nem baj, ha rondácska, csak legyen jó a képminősége! Mit ajánlotok?" - a karácsony közeledtével egyre sűrűbben kapunk ilyen és ehhez hasonló emaileket.
Érthető módon az ideális kompakt maximum 30 - 40 ezer forintba kerül, legfeljebb 24 mm-ről induló, 5 - 10x-szeres átfogású optikája van (ami legyen lehetőség szerint stabilizált), minimum 1/1.7"-os az érzékelője, de nem nagyobb a felbontása 8 MP-nél. Hát persze.
Meglepő módon azonban egyre többen keresik a kisebb felbontású gépeket, úgy tűnik, a szaksajtó "agymosása" jótékony hatással van az "ex-megapixelhajhászokra".

Belépőkategória

Talán ebben a kategóriában a legnehezebb döntést hozni, hiszen rengeteg fényképező létezik, ami ide sorolható. Próbáljuk meg kicsit körvonalazni, meghatározni, hogy valójában milyen tulajdonságok jelentik a "belépő" szintet. Íme, pár kulcsszó:

  • Olcsó (legfeljebb 50 000 Ft),
  • csak alapvető funkciókkal, szolgáltatásokkal bír,
  • maximum 3-4x az optikai átfogás,
  • nem rendelkezik manuális állítási lehetőségekkel (M mód, MF, stb.),
  • szerényebb kivitelezési minőség,
  • gyengébb képminőség,
  • korlátozott filmfelvételi képességek.

A listát még valószínűleg lehetne bővíteni, de tapasztalataink szerint ezeken a részleteken szoktak spórolni a gyártók.

Nézzük végig tételesen a fenti kulcsszavakat: ár - a nevesebb gyártók termékei általában magasabb árszinten mozognak, mint a kisebb, kevésbé ismerteké. Azonban a nagy név, a drágább termék nem mindig a jobb minőséget, jobb választást jelenti. Pont a kisebbek szoktak kedvező árakkal, esetleg több pluszfunkcióval csábítani. Ezzel a mondattal már át is tértünk a következő pontra, a szolgáltatásokra. Akinek nem fontos, hogy gépe a legújabb, legcsillogóbb funkciókkal "segítse" a fotózást, az ne fizessen ezekért fölöslegesen! Megesik, hogy egy adott képalkotó rendszerrel több (ár)kategóriában ad ki gépet a gyártó; a különbség ilyenkor az igényesebb csomagolásban (értsd: felépítés, váz) és a rengeteg extra szolgáltatásban rejlik. Optikai átfogás - üljünk le, gondoljuk végig, milyen helyzetekben szoktunk leggyakrabban a fotózásra gondolni, milyen pillanatokat szeretnénk elkapni. Általában csak családunkról, ismerőseinkről készítenénk képeket? Vagy gyakran lenne szükségünk nagyobb gyújtótávolságokra, például kirándulás során állatokat, rovarokat szeretnénk lekapni? Ha az első kategória esik közelebb hozzánk (stílusunkhoz), akkor elég lesz a 3-4x-szeres átfogás, ne akarjunk fölöslegesen költeni a szuperzoomokra.
A következő pont már kissé fájóbb, hiszen idővel a kezdő is fejlődik, s szeretne egyre jobban beleszólni a képalkotás menetébe. Manuális mód, kézi élességállítás általában nem kapható a belépőszinten, ezért ez egy sarkalatos pont. Vagy lenyeljük a békát, vagy nem ezt a szintet keressük vásárláskor.

"Olcsó húsnak híg a leve" - ki ne ismerné ezt a szólást? A szerényebb kivitelezési minőségtől manapság már annyira nem kell félni, hiszen az olcsó, műanyagból készült gépek is bőven kibírják éveken keresztül a napi használatot, egyedül esztétikailag okozhatnak csalódást a náluk kétszer, vagy háromszor többe kerülő testvérmodellekhez képest (pl. nem anyagában színezett burkolat a hosszas használattól megkopik, foltosodik).
A gyengébb képminőségtől sem kell minden esetben tartani, fentebb már írtuk, hogy egy olcsóbb kategóriába tartozó készülék képalkotó egysége is lehet jó. Persze, nem árt előtte utánanézni, vannak-e a kiszemelt típusnak drágább testvérmodelljei, s mi szerepel azok műszaki adatlapján (érzékelő, felbontás, optika már sokat elárul).
A mozgóképrögzítés terén egyre jobban hódít a HD felbontás. A legolcsóbb gépek egyelőre megrekedtek 640 x 480-as felbontásban, de a piaci nyomás egyre csak nő - valószínűleg jövőre már az alsókategóriában is megjelenik majd az 1280 x 720 pixeles filmfelvétel. De itt sem minden a felbontás, mert valószínűleg többre megyünk egy olyan géppel, ami csak 640 x 480-ban rögzít, de cserébe felvétel közben használhatjuk az optikai zoomot, s gyorsan reagál a fényviszonyok változására. Gyakran a hangminőség, vagy a mikrofon érzékenysége sem mindegy.

Tehát? Akkor melyiket?

A piaci kínálat óriási, mi csak az általunk tesztelt készülékek közül tudunk ajánlani. Az elmúlt évet visszapörgetve azonban nem sok gép jut eszünkbe, amely valóban jó szívvel ajánlható. Ha mindenképp 50 ezer alatt akarunk maradni, akkor nem rosszak ezek:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés