Hirdetés

Egerek a tenyér alatt

Egerek a tenyér alatt

A grafikus kezelőfelülettel rendelkező operációs rendszerek kezelése, de főleg a grafikus, képmanipuláló vagy a tervező szoftverek használata ma már szinte elképzelhetetlen e feltűnést nélkülöző, mindennapi kis jószág nélkül. Léteznek soros, PS/2 és újabban USB portra csatlakoztatható változatai egyaránt. A soros portos változatok manapság már szinte teljesen kihaltak, mint az őshüllők úgy 65 millió évvel ezelőtt, és a PS/2 csatlakozóval rendelkezők korszaka is alkonyul, ahogy egyre elterjedtebbé válik az USB felület.

Az egér evolúciója

Az egér (vagy mutató eszköz) 1964-ben született. Tervezője Douglas Englebart, a Stanford Research Institute (SRI) kutatója volt.


Douglas Englebart

Az eredeti egér egy fából készült, dobozhoz hasonló eszköz volt, amelynek alján két görgő – egy X és egy Y tengelyű – volt elhelyezve. A kutatóintézetben szívesen használták Englebart munkatársai a furcsa eszközt, mert könnyebben és pontosabban lehetett vele dolgozni, mint az akkoriban gyakori track-ballokkal vagy joystickokkal. Ám furcsamód egészen a 80-as évekig nem terjedt el az egér; ekkor vezette be az Apple számítógépei alaptartozékaként (Érdekes adat, hogy a cég mindössze 40 000 dollárért szerezte meg az egér licencét az SRI-tól).


Forrás: www.superkids.com

S hogy miért pont egér lett az elnevezése? A kérdésre senki sem tudja a választ – még maga a feltaláló sem. Valószínűleg a külső hasonlóságnak köszönhető a név. A későbbiekben a két görgő az egér belsejébe vándorolt, s a görgetést átvette egy gumírozott fémgolyó:

A rugós feszítő-görgő feszítette neki a golyót a horizontális és a vertikális irányú görgőknek. Ezekre egy lyuggatott kis tárcsa volt rögzítve, amely egy fényérzékelő előtt forgott. Az érzékelő a lyukakat 1-nek, a tárcsa felületét 0-nak érzékelte, így generálva elektromos impulzusokat, amelyekből végül a logika eldöntötte, milyen irányban mozdult el az eszköz. Az optikai egereknél megint kicsit más a helyzet, itt ugyanis az érzékelőket mozgató golyót elhagyták.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés