Hirdetés

DFI 845G vs. MX400, Rambus vs. DDR436

Bevezetés

[2001.07.12.] A leendő prohardveren, épp aktuális leánykori nevén a rio.hu weboldalon feltűnik az első testközeli P4-mustra: egyik bevállalós (Gergőke-közeli :) ) ismerősünk jóvoltából sikerül néhány napig nyüstölni az Intel és a világ első P4-es chipsetjét, az RDRAM-os i850-et, egy hozzá való Socket 423-as 1.7GHz-es Willamette-tel, valamint egy Intel Garibaldi lappal karöltve. A Magyar Televízió civil szervezetek képviselőivel bővített kuratóriuma pedig nem választja meg az MTV élére Friderikusz Sándort, se Szenes Andreát, sem pedig Bara Istvánt..

Nos, a számunkra fontosabb történés már csak azért is érdekes, mert nyilván még mindig azok vannak többségben, akiknek egyelőre nem volt/lehetett szerencséjük ilyesmi rendszerhez. A mai árakat figyelve egyébként ezen most könnyebb segíteni, mint bármikor korábban.. De érdekes lehet akárcsak maga a dátum, a nem szándékosan kivárt (..) évforduló is. Vagy az, hogy egy 1.7GHz-es P4-et még mainapság sem kell szégyellni, no persze "szubkultúrája" válogatja. Friderikuszék például biztosan nem szégyellik, bár ők vélhetően semmilyen más PC-közeli cuccos iránt nem táplálnak mérhető érzelmeket. (nézzük el nekik..)

Továbbra is az évfordulónál maradva, adódik a kérdés, vajon mi lett volna, ha az Intel kicsit lassabban, esetleg gyorsabban fejleszt, és kapásból a mostani Northwoodokkal nyit? Más helyzet lenne, az biztos. Mert képzeljük csak el, mennyire boldog lenne "mindenki", ha 1.6A-s P4-eséhez csupán frankó, első generációs i850-es lapokat tudna vételezni. Ahol ugye még sehol a magas FSB. Egy ilyen 100MHz-es (400MHz) rendszerbuszon üzemelő kombó vajmi keveset láttatna a mostani Northwoodok teljesítményéből, amely teljesítmény a zárt szorzó miatt szépen bent is rekedne a procikban.

Mindez az Intelnek egész biztosan kedvező lenne, ugyanis ez esetben még nem lenne a piacon olyan chipset, amely képes lenne tartani a lépést, azaz mindenki, aki 2GHz fölé kívánkozik, meg kéne vegye a gyárilag "tuningolt" változatokat. Mert nem felejtsük: a mostani 1.6A-s P4-ekre akár 1000+ MHz-et is rádobhat a vállalkozó kedvű júzer, súlyos ezresek elköltésétől kímélve meg magát.

A helyzet azonban, tudjuk, kicsit másként alakult, és csak mikorra a magas FSB-kkel fűthető CPU-k megérkeztek, kerültek piacra a passzentos chipsetek, RAM-ok. (más kérdés, ha nem lett volna zárt a P4 szorzója, úgy a 100MHz közeli FSB-kkel korábban is ki lehetett volna hajtani a Northwoodokat..) Itt tartunk most. A 845E vagy 845G ugyanis már nem retten vissza a 150MHz feletti FSB-ktől, és bár ez ügyben az SDR-es 845-ösök sem voltak elmarasztalhatók, egyedüli kivételként, a P4 és az SDR SDRAM kombinációja mégsem volt túl fényes, és itt ugye a sokat emlegetett Quad Pumped FSB-re, másként a minden korábbinál izmosabbra elvárt RAM-sávszélességre gondolunk.

Az előbbi néhány bekezdésből már látszik, részben milyen tapasztalatokat szereztünk egy, a P4 alá készült, az RDRAM-okra "végre" tényleges alternatívát nyújtó DDR SDRAM-os, magasabb FSB-kre is kvalifikált chipset, egyszóval az i845G esetén. Ám ha csak ez előbbi szempontjaink lettek volna, úgy beértük volna az i845E-vel is, mi azonban kicsit tovább mentünk, hiszen a "G"-s chipkészlet is tovább megy, és nemcsak az ABC-ben: ez a készlet egyben egy integrált grafikus magot (Intel Extreme Graphics) is fel tud mutatni. Közvetlen riválisainak tehát a SiS és a VIA hasonló megoldásai számítanak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés