Hirdetés

DDR400-as memóriák tesztje

Bevezető

Bármily furcsa is, fennállásának négy éve alatt nem jelent meg memóriateszt a PROHARDVER!-en. Ez valójában csak azért furcsa, mert hardveroldal lévén szinte már mindenről írtunk, ami szóba jöhet: többek között processzorok, alaplapok, videokártyák, tápegységek, hűtők, monitorok, merevlemezek kerültek sorra, de a memóriák eddig valahogy kimaradtak az életünkből – annak ellenére, hogy ahány számítógép, annyiszor (minimum) egy memóriamodul létezik a világon. Az érem másik oldala, hogy Magyarországon sosem volt igazán nagy memóriaválaszték, leginkább az olcsó modulok domináltak, dominálnak még most is a vékonyabb magyar pénztárcáknak megfelelően. Amíg nincs tuning, addig nincs is értelme több pénzt fektetni komolyabb memóriába. Tesztünkkel sem tuninglázat kívánunk kirobbantani, mindössze a Magyarországon kapható nem „brand”, azaz igazi márkás memóriák bemutatása a cél.

Lássuk, hogy milyen szempontok alapján érdemes egy memóriát értékelni, tesztelni. A leendő tulajdonos elsőként mindig a memória sebessége alapján választ. DDR266, DDR333, DDR400 (ezek a hivatalos szabványok), és már jó ideje vannak DDR433-as, DDR466-os, valamint DDR500-as memóriák is a piacon. Mivel a DDR266-os és DDR333-as memóriák eltűntek a boltok polcairól (a gyártók leálltak ezek gyártásával), és a DDR400 lett a minimum standard, ezért úgy gondoltuk, hogy a DDR400-as memóriák bemutatása legyen az első kitűzött cél. Később majd tesztelünk (nevükben) gyorsabb memóriákat is, de egyelőre be kell érni ezekkel.

A második legfontosabb szempontot adják egy memória megvásárlása esetén annak különböző időzítései. Azt azért hozzá kell tegyük, hogy az emberek többsége egy memóriavásárlás alkalmával a modul árát már fontosabbnak tartja az időzítéseknél, hiszen azt azért sokan sejtik (még a kevésbé hozzáértők is talán), hogy az időzítések annyira nem befolyásolják a rendszer teljesítményét, mint amennyivel sokszor többe kerül egy alacsony késleltetésekkel bíró memóriamodul. Ha mindezt már tudjuk, akkor jöhet a memóriatuning. Egy memória tuningolása több tényezőtől függ. Függ a modul típusától, minőségétől. A magyar piacot már régen elárasztották a „brand” jelzéssel árusított noname memóriákkal, amelyek sok esetben ismeretlen gyártók moduljai, melyekre az ismert IC-gyártók (Samsung, Hynix, Micron stb.) gyengébb minőségű chipjei kerülnek. Mivel ezek a noname gyártók a minél alacsonyabb költségeket tartják szem előtt, ezért sokszor a nyák, esetleg az egész modul gyengébb minőségű, mint egy márkás memória esetében. A memóriatuning függ az alaplap milyenségétől is. Egy antituning alaplappal nehezebb túlhajtani, már amennyiben nincs lehetőségünk a memóriafeszültség megemelésére, ami egyes memóriákat igazi kis vadócokká változtat. Alapfeltétel az alaplap BIOS-ában a memóriaidőzítések minél komolyabb finomhangolási lehetősége, és végül fontos a processzor is. Egy alapjáraton lassabb, ám nagyon jól tuningolható processzor jobban éhezik a gyors memóriára, mint egy alapjáraton gyorsabb, és ennek következtében kevésbé húzható processzor. A memóriatuningot más szempontok nemigen befolyásolják.

Tesztünkben bemutatjuk néhány neves gyártó 1-2 termékét, ám ne legyen hiányérzetünk a cikket olvasva, hiszen később lesznek még az oldalon memóriatesztek. Amikor tuningra került a sor, a memóriákat maximum 2,8 voltos feszültséggel kínáltuk meg, egyrészt ez még nem nevezhető extrém tuningnak, hiszen nagyon kicsi a valószínűsége, hogy ebbe belerokkanhat egy modul, másrészt az alaplapok zöme ennél magasabb feszültséget nem enged beállítani. Minden termék esetében egy párnyit (2 db) teszteltünk le, hiszen a korszerűbb számítógépek lelke már hosszú ideje kétcsatornás (dual-channel) üzemmódban működik, tehát ez lehet mérvadó egy memória tesztelése esetén. Lássuk tehát ábécé-sorrendben a gyártókat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Good RAM, Good Drive

    Már Magyarországon is kaphatóak a lengyel Wilk Elektronik DDR memóriamoduljai és USB-s pendrive-jai.

  • Padlón a memóriaárak

    Kéthetes hűtési kitérőnk után ezúttal – sok egyéb mellett – az utóbbi időszak memória- árcsökkenésével foglalkozunk.

  • Tuning-RAM-ok, ha összejönnek

    Háromféle, tuningosoknak szánt DDR2-800 memóriát próbáltunk ki a Corsair TwinX csúcsmodelljeivel szemben.

Előzmények

Hirdetés