Celestron HDM – a mikrovilág felfed(ez)ője

Az eszköz és működése

Érdekes készüléket kaptunk a forgalmazótól: ezúttal nem fényképezőgépről lesz szó, hanem egy olyan, kézzel vezethető digitális mikroszkópról, amely a parányi világ szépségeit tárja elénk.
Olvasóinknak a gyártó neve távcsöveinek soráról (refraktorok, reflektorok, binokulárok és cserkelő távcsövek) lehet ismerős, s méltán, hiszen a Celestron a világ egyik legismertebb, legelismertebb teleszkóp gyártója, forgalmazója. Termékeinek célcsoportja az amatőr / igényes amatőr felhasználó, de jó pár igazi profi felszerelés is megtalálható a palettán.


A Celestron Handheld Digital Microscope 44300 (HDM) apró dobozban érkezik, melynek tartalma eléggé lényegre törő: tartalmazza magát az eszközt és egy mini méretű telepítő CD-lemezt. Ez utóbbin összesen kettő (2) fájl található - egy autorun.inf és maga a meghajtó önkicsomagoló exe formájában. A driver kizárólag a Microsoft operációs rendszereit támogatja (Windows 98/ME/2000/XP/Vista), így Linux, vagy Macintosh rendszerekhez külön kell keresgélni a neten.


Maga a mikroszkóp egy fekete kis műanyag henger, melynek egyik végén egy áttetsző plasztik gyűrű van elhelyezve. Erre nem is a fény miatt van szükség, hiszen a kellő megvilágítást négy fehér fényt kibocsátó LED végzi, hanem azért, hogy lássuk, mire toljuk rá a „nagyítót”. A másik oldalon egy „CLICK” feliratú nyomógomb található, melynek segítségével pillanatképet rögzíthetünk az éppen látottakról.


A készülék szeme egy 1024 x 768 képpontnyi felbontásra képes CCD, amely elé műanyag lencséket helyeztek, s az egészet, mint egységet egy kisebb átmérőjű hengerbe rögzítették. A Celestron HDM húsz- és négyszázszoros nagyításra képes. A nagyítások váltása a recézett tekerővel történik csak úgy, mint a fókuszálás. Élességállításkor, és a nagyítás mértékének váltásakor a kisebbik henger, amely tartalmazza a CCD-t és a lencséket, fel, s alá mozog a készülék házában. A tesztkészüléken ez a művelet kissé nehézkesen ment, a tekerőgomb néha akadozott. Ennek a működés szempontjából csak annyi jelentősége van, hogy a fókuszálás nem történik olyan finoman, mint azt szeretnénk.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés