Hirdetés

CeBIT 2008: a legjava

Hűtők

Az idei CeBIT kapcsán már írtunk az élményeinkből, a meghatározó trendekről, de még nem érintettük azokat a témákat, amelyek a kiállítás hardveres esszenciáját jelentik, a különböző komponenseket. Éppen ez az a biznisz, amit a legjobban temetnek, de a CeBIT-en idén sem látszott különösebb hanyatlás. Egy teljes napot töltöttünk a hűtőkkel, házakkal tápokkal és egyéb kiegészítőkkel roskadásig rakott standok között bóklászva, és érdeklődő látogatóból is volt itt bőven.

Új trend van kialakulóban a processzorhűtőknél. Először jöttek az egyre nagyobb ventilátorok, majd a hőcsövekkel támogatott bordák az alaplap síkjával párhuzamos ventilátorokkal, most meg a lapátkerekek kezdenek a borda közepébe költözni, sok esetben ki sem látszanak onnan. Ilyen volt például az Asus új Lion Square hűtője, és a hagyományos stílusban induló Triton széria legfrissebb, 79-es darabja is.

Mások mellett a Cooler Master is középre tette a ventilátort a V8-ban, sőt az okos tervezésről híres Arctic Coolingnál is feltűnt egy ilyen megoldású óriás, az egyelőre még prototípus Freezer Extreme. A Spire talán már a következő lépést pedzegette a seregnyi körlap közepébe préselt hengeres ventilátoros borzadállyal.

Azért akadtak bőven, akik még a széllel szemben… dolgoznak. A Thermaltake-nél minden bizonnyal nem hallottak az alaplappal párhuzamos szellőzésről sem. Tovább ontja a gyártó az ezer éve divatjamúlt Orbokat, és a szintén öreg harcos Thypoonokat. Mindezek ellenére az ő standjukon láttuk a legszebb processzorhűtőt, a legyezőszerű V1-et, ami idén pirospöttyös (Red Dot) formatervezői díjat is nyert. Nyilván nem ez a leghatékonyabb CPU-hűtő a piacon, akárcsak a hasonlóan – de másképp – furcsa Cooler Master Sphere. A CM-esek elárulták, hogy ezeknél a hűtőknél nem is a csúcsteljesítmény a lényeges, hanem a forma, hiszen egy mai 45 nm-es Core 2-t szinte akármivel hidegen lehet tartani. Ebben tényleg igazuk van.

A Gigabyte-nál még nem tudják, hogy melyik szellőzési irányt válasszák, ezért a G-Power 2-ket csak enyhén döntötték be.

Minden évben garantált, hogy a Scythe standján többször is leesik az ember álla. Tudtuk, hogy idén is "nagy" dolgokkal találkozunk majd, amikor a teljesen réz Ninját a stand sarkában, egy szemmagasság alatti polcon észrevettük. Aztán megláttuk az Orochit: hű! Majd 150 grammal nehezebb, mint a kiló fölötti réz Ninja. 120 x 194 x 155 mm-es mérete mellett a Cooler Master GeminII is eltörpül. Passzív a szentem, de ha kell, rá lehet szerelni akár három 140 mm-es, percenként 500-at pörgő ventilátort is. Alatta ott figyelt a Scythe rövidesen érkező, dupla ventilátoros VGA-hűtője.

Nem lett volna teljes a stand új Ninja nélkül. Korábban minit és rezest kaptunk belőle, most itt volt az óriás, Giant Ninja a maga kétszer tíz hőcsövével, és a fehérbe öltöztetett, egyedi házba szerelt verzió.

Úgy tűnik, Zalmanék idén minden muníciót a VGA-hűtő vonalon lőttek el, ezért processzorra csak egy érdekes újdonságuk jutott, a CNPS9700 tovább kicsinyített változata, a CNPS9300. Már csak két íves hőcsöve maradt, melyek továbbra is réz lamellákra vezetik a meleget, ahonnan egy halk, 92 mm-es ventilátor fújja azt le. Egy átlagos CPU hűtéséhez ez az apróság is bőven elég lehet.

Egyre magasabb órajeleken rohangálnak a memóriamodulok is, ezért egyre több gyártó foglalkozik a hűtésükkel. Az Arctic Cooling a szokásos, magas bordák fölé két kis ventilátoros állványt tervezett. Sokkal tovább ment a Gigabyte. A Cool Rain két kis ventilátora alá víz szállítja a meleget.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés