Hirdetés

Vélemény: bejöhet-e a Valve gonosz terve a konzolok ellen?

Vélemény: A Valve tényleg nekimegy a konzoloknak

Az új konzolok érkezése már régóta izgatja a Valve vezetőit, hiszen a Steamből jelen formában nagyon jól megélnek, de később ez nem biztos, hogy így marad, hiszen a PC-eladások csökkennek, ami a vállalat számára egyáltalán nem kedvező. Még a végén el kellene készíteni a Half-Life következő részét, ami viszonylag sok munkát igényelne, így kell egy olyan koncepció, ami reagál a piac változásaira, azaz a játékosok nappaliba való átvándorlására. Erre jelentene megoldást a korábban Steamboxnak nevezett koncepció, amit hivatalosan idén szeptemberben jelentettek be. Lényegében egy saját, konzolszerű élményt biztosító platformról van szó, ami a cég tervei szerint a nappalit hódítaná meg, vagyis a Steam a játékosokkal együtt költözne.

Sőt a Valve bejelentette, hogy már kiszállították a 300 darab, tesztre szánt Steam masina prototípusát, melyet jogi problémák miatt csak az Egyesült Államok területén osztottak ki. Ennek megfelelően a tervezett világszintű teszt csak a letölthető SteamOS béta verziójával valósulhat meg, ami egyébként egyénileg telepíthető a megfelelő PC-kre.

A SteamOS béta verziója az alábbi oldalról tölthető le, és minimum 4 GB-os USB pendrive-ról telepíthető. A legegyszerűbb megoldás a SYSRESTORE.zip állomány letöltése. Ennek telepítéséhez a pendrive-ot FAT32-re kell formázni SYSRESTORE kötetnévvel, majd a letöltött állományt ki kell csomagolni, létrehozva egy bootolható eszközt. Ezután az alaplapi BIOS-ban engedélyezni kell az UEFI-támogatást, majd a pendrive-ról való bootolásnál az UEFI-vel kapcsolatos opciót kell választani (legtöbbször UEFI: Patriot Memory PMAP néven jelenik meg). A GRUB menüből a Restore Entire Disk opciót kell kérni, hogy a telepítés megtörténjen, az újraindítás után pedig már a SteamOS indul. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a telepítő konkrétan mindent töröl a merevlemezről, és egy teljesen új partíciót hoz létre. Éppen ezért csak úgy szabad ennek a műveletnek nekifogni, ha ez vállalható kompromisszumnak tűnik.

Az aktuális SteamOS béta egyébként a Valve szerint négymagos, 64 bites AMD vagy Intel processzort igényel, továbbá 4 GB vagy több memóriát, minimum 500 GB-os merevlemezt és egy NVIDIA GeForce VGA-t, de a vállalat megjegyezte, hogy a megjelenésre az Intel és az AMD grafikus vezérlők támogatását is megoldják. Emellett az UEFI-bootolás miatt természetesen UEFI-t támogató konfiguráció kell. Egyébként magának az operációs rendszernek nincs ekkora hardverigénye, de a Valve már a játékokra is gondolt, így elsősorban ezek miatt ajánl ilyen komponenseket.

A SteamOS Big Picture felülete
A SteamOS Big Picture felülete

Maga az alchemist kódnevű SteamOS a Debian Linuxra épül, ezen belül is a 7.1-es wheezy kódnevű kiadásra. Az alapkomponensek nyílt forráskódúak, de az egyes eszközillesztők és az előtelepített Steam kliens le van zárva. A Valve a Debian rendszeréhez lényegében egy saját grafikus kompozitort tett hozzá, amit kifejezetten a Steam klienshez igazítottak. Az operációs rendszer alapértelmezett módban ezen fut, de opcionálisan bekapcsolható a normál működés is, amivel tulajdonképpen egy Linuxot kap a felhasználó, és minden Debianra, illetve Linuxra készült program fut rajta. Mindemellett a SteamOS része még egy automatikus frissítő modul, ami a Valve által ellenőrzött rendszerkomponensek frissítéséért felel, ideértve a drivereket is.

Remélhetőleg az olyan követelmények, mint az UEFI igénye, illetve a tárolt adatok teljes törlésével kapcsolatos koncepció a végleges SteamOS verzióra már a múlté lesz, különben nem sokan fognak erre a rendszerre áttérni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Valve

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés