Hirdetés

Navi Full HD-ben: teszten az RX 6600 XT

Az AMD az új, középkategóriás, RDNA2-re épülő GPU-val kifejezetten a Full HD felbontást veszi célba.

Bevezető, Navi 23

Full HD felbontás, kimaxolt beállítások, a megfelelő kihozatalnak köszönhetően pedig a teljesítményhez képest pedig kiváló ár – röviden így foglalható össze az, amit az AMD szeretne elérni a Navi 23 kódnevű Radeon RX 6600 XT-vel. A fő versenytárs mi más is lehetne, mint a GeForce RTX 3060, melynél – ahogy azt a bejelentéskor már megírtuk – a gyártó mérései szerint átlagosan 15%-kal nagyobb teljesítményre számíthatunk a megcélzott minőségi szinten.

Ehhez lőtték be a listaárat is, mely 379 dollár – ez éppen 15%-kal több az egyébként másfélszer annyi VRAM-mal szerelt RTX 3060 329 dollárjánál. Persze mindez nem annyira érdekes, hiszen jelen piaci helyzetben még egy 400 dolláros RTX 3060 is az álom kategóriába tartozik, így sokkal inkább az számít, hogy mennyire jönnek be a kihozatalt növelő elképzelések, mennyire tudja majd a gyártás kielégíteni a piaci keresletet.


(forrás: AMD) [+]

Belső felépítését tekintve a Navi 23 persze nem újdonság, hiszen ugyanúgy az RDNA 2 architektúrára épül, mint az RX 6700 XT-ként piacra kerülő Navi 22 vagy a Navi 21. Ezért mélységeiben nem is mennénk bele ismertetésébe, hiszen ezt korábban már megtettük.


(forrás: AMD) [+]

Az RDNA2 architektúra alapvető működéséről korábbi cikkünkben már bővebben írtunk, de most egy újabb GPU-ról van szó, így érdemes ezt is kielemezni. A Navi 23 kódnevet viselő lapka a nagyobb verzióhoz hasonlóan a TSMC 7 nm-es node-ján készül, viszont már "csak" 11,06 milliárd tranzisztorból épül fel, miközben kiterjedése 237 mm².

A multiprocesszorok felépítése nem változott, de számuk igen, így a Navi 23-as grafikus vezérlőben 16 darab úgynevezett WGP (Workgroup Processor) található, amelyek két darab CU-t, azaz Compute Unitot tartalmaznak, és ezekben belül van két darab, egymástól teljesen független, saját skalár egységekkel dolgozó, 32 utas, azaz 1024 bites, multiprecíziós SIMD motor. Egy WGP-ben 128 kB-os Local Data Share (LDS) található, amelyen a négy darab, egyenként 128 kB-os regiszterterülettel rendelkező SIMD motor osztozik. A helyi adatmegosztás mellett CU-nként egy darab 16 kB-os L0 adat gyorsítótár is fellelhető.


[+]

A WGP-n belül a saját regiszterterülettel és wave pufferrel rendelkező skalár egységekhez tartozik egy közös 16 kB-os skalár és egy 32 kB-os utasítás gyorsítótár. Előbbit csak a skalár feldolgozó éri el, míg utóbbit az összes feldolgozó hasznosíthatja, és természetesen mindkét gyorsítótár írható és olvasható is. Ezek mellett a textúrázást CU-nként egy blokk oldja meg, amely négy darab, csak szűrt mintákkal visszatérő, Gather4-kompatibilis textúrázó csatornát rejt. Az SFU-k, vagyis a speciális funkciókért felelős egységek összesített száma sem változott, azaz SIMD-enként nyolc feldolgozóról beszélünk.

Az Infinity Cache most is jelen van, így a gyorsítótárak szervezése a Navi 21 mintáját idézi, ugyanakkor a Navi 23-ban a memóriavezérlőhöz 32 MB kapacitású írható és olvasható gyorsítótár kapcsolódik, és a 2 MB-os, szintén írható és olvasható másodlagos gyorsítótár ehhez van hozzákötve a ROP blokkal egyetemben. Ezek a részegységek továbbra is a másodlagos gyorsítótár kliensei, vagyis a pixel- és textúraadatokra vonatkozó memóriaelérések koherensek, továbbá minden ROP blokk saját RB gyorsítótára egy olyan 128 kB-os L1 gyorsítótárhoz kapcsolódik, amelyet még 16 darab WGP is elér, és ezek az egységek a raszterizálóval együtt ezen osztoznak. Mindemellett az L1 gyorsítótárhoz kapcsolódik a CU-khoz tartozó L0 is.

A ROP blokkok továbbra is úgynevezett pixelmotorokat tartalmaznak, egészen pontosan 2-t, és egy pixelmotor 2 blending, illetve 8 Z mintavételező egységből áll, ami a Navi 23 esetében összesen 32 blending és 128 Z mintavételezőt jelent. Természetesen a VRS (variable rate shading) támogatása adott, ahogy megmaradt a Delta Color Compression technika is. Érdemes szót ejteni a memóriavezérlőről, amely 128 bites, így négy darab 32 bites buszon köthető rá egy-egy darab GDDR6 szabványú memórialapka.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés