Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • raycoon

    tag

    Sziasztok!

    Próbáltam rákeresni, hogy volt-e róla szó, de nem igazán sikerült..

    A következőben kérném a tanácsotokat. DIGI optikai területen vagyok egy ZTE ZXA10 F625A modemmel. A ház be van kábelezve és a "központ" ott van, ahol a modem is. Mögötte eddig egy RT-AC66U B1 volt a nappaliban az egyik végponton (a többi végpontot nem használom jelenleg). Beszerzés alatt áll egy NAS, amit nem szeretnék a nappaliba tenni több dolog miatt sem. Jó lenne, ha ez valamelyik végponton lenne, vagy leginkább a modem mellett. Ha jól gondolom, akkor kellene egy router a modem mellé és innen kéne leágaztatnom mindent. Eddig a "határvédelem"/DHCP, stb a wifi router-ben volt, de gondolom ezeknek is át kellene költöznie a belépési pontra.

    Amire szükségem lenne egy olyan költség hatékony gigabit-es router, ami nem wifi-s, 5 port, ha jól számoltam jelenleg elég. Ha lehet, akkor (mivel a hálózati ismereteim nem túl acélosak) olyan szoftveres támogatással (GUI?), amiben egy halandó sem veszik el teljesen. Sem időm, sem kedvem nincs a parancssoros varázslásokhoz, de ha nem megkerülhető, akkor nem fogok a kardomba dőlni (csak a hálózati tudásom nem friss ;)). Mivel ehhez a témához egyáltalán nem értek, így azt sem tudom, hogy melyik miért jobb, rosszabb és nem tudom, hogy mik a kompromisszumok egyes esetekben és mit vesztek, mivel kell megalkudni, stb.

    Előre is köszönöm a segítséget!
    rc

  • raycoon

    tag

    válasz Alex91 #85006 üzenetére

    Úgy tudom, hogy nincs.. Van több LAN portja, de se router, se switch funkciót nem lát el. Persze, lehet, hogy rosszul tudom.. Más kérdés, hogy a szolgáltatóiban nem igazán bíznék..

  • raycoon

    tag

    válasz dkess #85004 üzenetére

    Igazából azért nem írtam, hogy milyen feature-őket kellene tudnia, mert nem vagyok tisztában, hogy mik lehetnének. Az alapfogalmakon túl meg nem sokat tudok. Jó lenne valami behatolás védelem, ami eddig volt nem sok (MAC address szűrés) és nem is tudom, hogy mi egyéb van. A NAS-t alapvetően nem akarom kinyitni a "világra", de ki tudja, hogy egy hónap múlva nem kell-e. Ehhez az alapokat gondolom minden tudja (NAT/portforward?). A VPN támogatás gondolom jó lehet, de nem tudom, hogy ezek között van-e több féle, melyik miért jó, stb. Szóval "fogalmatlan" vagyok még.. :)

    Arra én is gondoltam, hogy lehetne egy csere és mehetne ez kintre, de egyrészt jelenleg szerintem semelyik eszközöm nem támogatja a WiFi6-t és nem tudom, hogy mást nyernék-e vele (lefedettség, "térerő" nagyobb lenne?). A sebesség egyelőre nem hajt, mert ami most van az is elég. A stabilitás jobban érdekel, de azt a kritikus alkalmazás esetén megoldom kábelesen, ha kell.

    Ezért elsőre céleszközben gondolkodtam, de meggyőzhető vagyok.. :)

  • raycoon

    tag

    válasz dkess #85011 üzenetére

    Nos, igazából tényleg így van, hogy amiről nem tudok, az kevésbé fáj.. :)
    De pont azért kérdezek, hogy esetleg kiderül valami olyan, amiről nem tudok, hogy jó lenne. (Pl megpróbáltam összevetni a mostani meg az általad említett egyik router-t és a mostani tud IPSec-et, a másik nem. Tökjó, csak nem tudom, hogy ez jelent-e nekem bármit is. :) Vagy a pár helyen felhozott hardveres NAT.)

    Az AX-es témakör. Persze, egyetértek, hogy nem mára (vagy a múltra), hanem a jövőre kell készülni. Én is mindenkinek ezt ajánlom. Viszont nem vagyok nagyon híve a "fogyasztói társadalomnak". Ha látom, hogy ezzel lehet nyereségem a jövőben, akkor oké. De itt azon kívül, hogy gyorsabb lesz, még nem tudom, hogy mit nyerek. Ha a lefedettség nagyobb lesz és stabilabb, esetleg az eddigi gyenge "sarkokban" erősebb lesz a jel és a sebesség is közelebb lesz az elméleti maximumhoz, akkor jöhet. De csak azért, hogy az elméleti maximum nőjön, ahhoz nekem felesleges. Ahova nagyon kell, ott meg tudom oldani kábellel. Ahol meg kell a "kényelem", ott meg nem érzem, hogy a sebesség plafon emeléssel nyernék. Az eszközök meg? A 3 itthoni telefonból egy támogatja (egyik sincs egy éves sem). A ProBook (G5/G6/G7) egyike sem támogatja, majd csak a G8 fogja. A TV ősöreg Samsung talán az utolsó 3D-s eresztésből (és a router mellett van, szóval kábeles). HiFi, BluRay dettó. Chromecast Audio is ac-s. Ha torrent menne, akkor azt a NAS csinálná kábelesen. De őszintén? Nem igazán torrentezek és ha mégis, akkor sem érdekel, hogy 2 perc, vagy 1 óra.. Lehet, hogy túl öreg vagyok? :D
    Szóval, két irányt látok: marad minden egy wifi nélküli router-rel, amiről jelenleg semmi infóm nincs még. Vagy (ha árban nem nagyon megyek a wifi nélküli router főlé) egy új wifi router, ha azzal nyernék pl lefedettségben. Viszont, ha jól gondolom, akkor a lefedettségen segíthetnék valami mesh megoldással is. Csak megint a pénztárca mélyére kellene nézem.
    "Sima" router-ekkel kapcsolatosan van valami plusz infó, vagy olyan oldal, amiről össze tudom gyűjteni? Vagy ezek inkább azért lennének jók, mert szanaszét lehet őket paraméterezni, ami nekem látszólag úgysem kell?

  • raycoon

    tag

    válasz MaCS_70 #85019 üzenetére

    "Az AX nem a jövő, hanem a jelen, ami Számodra potenciálisan a közeljövőt jelenti. Akkor viszont nem érdemesebb-e eleve olyan eszközt választani, ami amit nem kell lecserélni, ha utolérjük az igényeinkkel a kínálatot?"

    Igazad van, filozófia.. :) A "számomra" rész viszont ebben a képletben a legfontosabb. A technológiai fejlődés sokszor nem az igényeket akarja lefedni, hanem piacot teremt, hogy a legyenek igényeid. Miért kell ekkora sebesség? Mert kell az összes szobába minimum egy 4K tévé, egy telefon/tablet/notebook és minden család tag egyszerre akarja használni mindet, egyedül. De miért akar valaki ilyet csinálni? Minek a 4K? Oké, szebb. De amúgy minek? Mert a cégek csak úgy tudják fenn tartani az ipart, hogy állandóan valami újat (vagy jobbat) hoznak ki, amire nekem lehet, hogy semmi szükségem nincs. Viszont ezzel megteremtik a piacot és húzzák magukkal pl a WiFi6-ot. De ez csak egy példa és lehet, hogy nem is a legjobb, vagy legjobban levezetett, de gondolom, hogy érted mire gondolok.

    Valaki említette a telefont.. Nokia 1611-essel kezdtem, csak akkor volt csere, amikor már az előző gyakorlatilag nem működött. Mindig úgy próbálok választani, hogy az eszköz nekem megfelelő legyen, sokáig, így nem érdekelnek az új trendek. Így csak azért, mert az a jövő nem veszek újat.

    De abban igazatok van, hogy csak azért, hogy olcsón jöjjek ki nem akarok venni egy már ma elavult eszközt. Ezért írtam, hogy két irány van (WiFi nélküli router, vagy csere egy újra). Az első nem egy rossz megoldás, még csak nem is múltba mutató. A másodiknak jelen esetben akkor lenne jelentősége, ha az igény is meglenne. Ha 2 év múlva (mint rövid táv) lesz meg az "igény", akkor sem rossz megoldás a sima router, mert 2 év alatt már lehet, hogy WiFi7-nél fogunk tartani és ha ebben a 2 évben semmit nem használtam ki a WiFi6-ból, akkor teljesen felesleges volt megvenni..

    Most a WiFi6-ból amit nyerhetnék és egyedül ez lenne fontos: hatótáv, jelerősség AC eszközökre. Erre viszont nincs infóm. :(

    20 körül van 5 GbE portos router (bár nem tudom, hogy HW NAT-os-e vagy sem), mondjuk max +40-50%-ban van olyan eszköz, ami a jelenlegit (AC66U B1) lefedettség/jelerősség tekintetében érdemben túl szárnyalja, vagy olyan, ami ennél olcsóbban kikapcsolt WiFi mellett el tudja látni a router szerepét (megfelelő sebességgel és védelemmel)?

  • raycoon

    tag

    válasz dkess #85021 üzenetére

    "Pontosan, ráadásul az AX vals sebességtöbbletet, távolságra/falakra/zavarokra sokkal kevésbé érzékeny az AC -nél."

    AC-s eszközökkel is meg van ez ez előnye az AX-nek (kevésbé-érzékenység)?

    "Ugye ott most van egy olyan router ami most 35K HUF. Nem tudom mennyiért vette annakidején, de akár ebből is ki lehet indulni, mint pl. keret."
    26 volt (2018), megdöbbentő, hogy most mennyi!

  • raycoon

    tag

    válasz zsberecz #85104 üzenetére

    "Nem a sebesseg a lenyeg, paran mar leirtak."
    Elnézést, de ezt nem vettem észre. A legtöbb érv nekem eddig az volt, hogy mert milyen gyors. Hozzá teszem, hogy nálunk pont ritka a párhuzamos, sok sávszélességet igénylő felhasználás. Ritkán van két, annál is ritkábban 3 videocall. Nincs játék, nincs olyan stream, aminél ez számít. Így az egymásra várás miatti lag sem számít most. Így nekem marad a lefedettség és a jel stabilitása. Ha ezek javulnak egy AX-es routerrel AC-s eszközökkel, akkor mindenképpen érdekes lehet.

    "De ahogy latom, pont amikor uj technologia van es nem a marketing bullshit, akkor agalnak az emberek a regi maradi szabvany mellet."
    Nem ágálok, kérdezek és tanulok. :)

  • raycoon

    tag

    Sziasztok!

    TP-link Archer AX73 elérhetőségéről van valami híretek? Egy hete még rengeteg helyen lehetett kapni. Most viszont egy jó pár helyen azt írják, hogy elfogyott vagy nem rendelhető.

    Év elején ez általános, vagy valami egyéb gond lehet a háttérben?

    rc

  • raycoon

    tag

    válasz Gubek-Einste #86216 üzenetére

    Azt gondoltam volna, hogy ez nem olyan ritkán keresett eszköz, hogy egyik pillanatról a másikra elfogy. De, ha még is, akkor is fura, hogy egy csomó helyen nem rendelhető státuszba került. Ha épp csak elfogyott, akkor lesz is, vagyis rendelhető marad. Persze, lehet, hogy nem tudni mikor és így egyszerűbb, de ettől még nekem fura. :)

  • raycoon

    tag

    Sziasztok!

    A korábbiak szerint ugyan még nem dőlt el, de befutó lehet egy AX73. Emellett szólt (már mint a Tp-link mellett), hogy van egy RE305v3 itthon, ami egy kényszer megoldás miatt került hozzám, de ha már itt van, akkor ki szerettem volna használni, hogy elvileg mindkettő OneMesh eszköz. Azért elvileg, mert a honlap szerint az RE305 nem az, de szoftverében be lehetne állítani.) A leírások szerint nem tud vezetékes backhaul-t. Viszont ez nem csak extender módban tud működni, hanem AP-ként is. Próbáltam utána nézni, de elvesztettem a fonalat. :) Valószínű sem a fogalmakat, sem a technológiát nem értem mögötte.

    Ha jól értem a Mesh hálózatok lényege a roaming. Az ehhez tartozó kommunikáció a mesh eszközök között egy külön csatornán folyik. Ha ebben az esetben a OneMesh nem tud vezetékes backhaul-t, akkor ez egyben azt is jelenti, hogy nem csak a roaming-oláshoz szükséges kommunikáció folyik a WiFi-n, hanem az adat kommunikációnak is ott kell folynia? Vagy, ha minden Mesh eszközöm AP módban lenne, akkor az adatkommunikáció az adott eszközre való váltás után már LAN-on menne? Vagy gyakorlatilag ez a vezetékes backhaul?

    A tervek szerint az ONT bridge módban lesz, mögötte egy "sima" router lesz, ahonnan csillag topológiában lesz a net tovább osztva. Ezeknek a végén lesz egy-két fix eszköz és lenne két AP, ami jó lenne, ha roaming-olna. És persze jó lenne, ha a RE305 nem extender-ként menne.

    rc

    Nos, egy részére találtam választ. A OneMesh-hez kell egy OneMesh router, így nem lehet AP-ben mindkettő.. Viszont ez talán meg is "oldja" a fenti problémát, mert ehhez a router-hez már csak egy külön switch-csel tudnák csatlakozni, ami meg gondolom borít(hat)ja az összes többit (pl külön alhálózat, stb).

    [ Szerkesztve ]

  • raycoon

    tag

    válasz dkess #86232 üzenetére

    @Gubek-Einste, #86228 Köszi!

    Nos válaszoltam egy jó hosszút még a te válaszod előtt, de látszólag lenyelte a rendszer. Szóval átfogalmazom a tied alapján.. :)

    Előzmények: jelenleg egy RT-AC66U B1 van a nappaliban és ez szolgál ki mindent. Ez a ház sarkaiba már kevés. A házba minden szobában be van húzva az UTP, aminek a központja viszont kvázi a garázsban van, akárcsak az ONT. A csillagpontozás miatt lett az az irány, hogy kellene egy router az ONT mellé. Így kitudnám szolgálni a fix akár vezetékről is működő eszközöket. A jelenlegi, vagy egy új router menne a nappaliba AP módba. Illetve ház szélére menne egy másik AP.

    Az előzőekből a OneMesh tuti kilőve, mert AP-ben nem megy és vezetékest sem tud. Ha jól értem, akkor a mostani RT-AC66U B1 elvileg tud AP/AiMesh router üzemben dolgozni (Hozzáférési pont (AP) mód / AiMesh router AP módban), bár a magyarázó szöveg elég fura (Hozzáférési pont módban az AiMesh routerek egy vezeték nélküli routerhez csatlakoznak Ethernet-kábelen keresztül, hogy kibővítsék a vezeték nélküli jelet más hálózati kliensek irányába.)

    Vagyis kb következő lehetőségeket látom:
    - veszek egy "sima" GB routert az ONT mellé és egy AC-s "AiMesh Node"-ot, a mostani megy AiMesh router AP módba
    - a mostanit oda rakom az ONT mellett és veszek két "AiMesh Node"-ot
    - valahogy beerőszakolok egy új UTP-t a nappaliba, ami visszamegy az ONT mellé, ahol a többi UTP kábel van és rakok oda egy sima GB switchet és persze kell egy AC-s "AiMesh Node"-ot.

    Korábban már nagyjából meggyőztél, hogy ha veszek újat, akkor legyen AX. De egyelőre a topológia kitalálása lenne az érdekes. :)

    Az utolsó megoldással egy 4 portos GB switch és egy AiMesh Node beszerzésével megoldódhat lenne a dolog.

    Jja, és köszi neked is.. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • raycoon

    tag

    válasz Alex91 #86248 üzenetére

    Nos, az ONT olyan régi, hogy nem igazán bízok benne (ZTE ZXA10 F625A, nem WiFi-s, egy port GB).. Soha nem volt router módban, azt se tudom, hogy tudja-e.. Az biztos, hogy nem kértem, hogy bridge-ben legyen, így "kaptam".. :) Azt se tudom, hogy mit tud (HWNat, vagy hasonló) és lehet-e valahogy menedzselni.

  • raycoon

    tag

    válasz dkess #86250 üzenetére

    Ha jól számoltam, akkor ez (tudom időtállóbb) 90 ezer körül lenne. Háát, ha akármennyi pénz lenne rá, akkor ez is egy tök jó megoldás lenne.. :)
    Ha nem lenne AX, akkor össze lehetne ezt hozni kevesebből is? Felhasználva a mostani routert? Pl valahogy behúzom azt a plusz kábelt a nappaliba. Akkor elég lenne egy 4 portos switch és egy AC-s valami AiMesh node-nek. A mostani RE305 is bőven elég még úgyis, hogy extender-ként megy (97.8/93.7 most mérve). Csak rohadt kényelmetlen kapcsolgatni. Valamiért az Asus roaming assistant nem dob le a routerről..

  • raycoon

    tag

    válasz Alex91 #86271 üzenetére

    Muszáj leszek felderíteni, hogy hogyan kötött anno a villanyszerelő. Valamiért az rémlik, hogy az UTP és a coax a födém felett megy. Ebben az esetben nagyobb esélyem van behúzni egy újat.
    Viszont a node olyan helyen lenne, ahol jobb lenne, ha diszkrét tudna maradni (hálószoba, vagy mosókonyha). Egy Lyra mini lehet node, nagy helyet sem kell beszórnia, de semmi infóm a termékről.

    A scenario-kat meg köszi, nem találtam volna meg (kerestem) és tényleg hasznos, vizuális vagyok.. :)

Új hozzászólás Aktív témák