Hirdetés

ROG Zephyrus G16 (2024): univerzális notebook ütős hardverrel

A legnagyobb Zephyrus egy igazi prémium noteszgép, mely irodában és e-sport bajnokságon is megállja a helyét.

Bevezető, dizájn

Az ASUS ROG Zephyrus G család megjelenése óta a nagyon jól hordozható, univerzális, de azért a szíve mélyén a játékosok kegyeit kereső notebookokat tartalmazza. Így van ez tesztalanyunk, a G16 2024-es iterációja esetén is, mely egy elegáns, de azért egy LED-es sávval feldobott unibody alumíniumházban, szinte teljesen elrejtett szellőzőrácsok mellett vonultat fel Core Ultra 9 processzort és RTX 4090 GPU-t.

Külső

A ROG G16 idei verziója minden porcikájában úgy készült, hogy a prémium kategória méltó tagja lehessen. Ennek megfelelően egy selyemfényű, sötétszürke (ez a Dark Gray változat, de létezik fehérben is, Platinum White néven) unibody alumíniumházat kapott, tökéletes illesztésekkel, szilárdsággal. A zsanérok puhán járnak, egy kézzel is kezelhetők, a tapipad szinte keret nélkül jelenik meg a csuklótámasz közepén. Elsőre talán nem is tűnik fel a kialakítás egyik érdekessége, nevezetesen hogy a nagy teljesítményű gamer noteszekre annyira jellemző, óriási szellőzőnyílások sehol sem látszanak. Pedig ott vannak azok, mégpedig a hátsó oldalon, a kijelző lehajló pereme alatt bújnak meg. A tervezés során az ASUS mérnökei odafigyeltek arra, hogy a kiáramló meleg levegő ne az OLED panelt fűtse, hanem lefelé, az asztal felé távozzon.


[+]

A 16”-es OLED panelt némileg tükröződő üveg fedi, és divatosan vékony keret veszi körbe, aminek tetején azért elfért egy Full HD felbontású webkamera is, mely elfogadható képminőséget kínál és Windows Hello kompatibilis. A kijelzőt tartó zsanérok mozgásáról már ejtettünk szót, azt viszont megemlítenénk, hogy alakjuk, kialakításuk miatt 180 fokos kinyitást nem tesznek lehetővé, körülbelül 135-140 fokig tudjuk csak hátradönteni a képernyőt, ez testmagasságtól függően nem biztos, hogy az ölben tartott használatot kényelmessé teszi. A viszonylag vékony monitor egyébként a notebook talán legkevésbé szilárd része, a teljesen merev alsó félhez képest itt tetten érhető a csavarodási hajlam, de mértéke egyáltalán nem vészes. A teljes notebook egyébként meglepően vékony (16 mm), alapterülete 354 x 246 mm. Tömege 1,8 kg, tehát hordozhatóságára nem panaszkodhatunk.


[+]

A notebook a korábbi AniMe Matrix LED-ek helyett egy visszafogott LED-es sávot visel a fedőlapján díszítésként, ami hét szegmensre oszlik, melyek természetesen testre szabható effektekkel szórakoztathatnak minket. Ennél hasznosabb, hogy különböző értesítésekre is felhívhatják figyelmünket, például levél- vagy chatüzenet érkezésére; mindezt a megszokott Armoury Crate szoftverben tudjuk beállítani. A Slash Lighting fantázianévre hallgató LED-sor mellett egy apró ROG logót találunk még a burkolat felső sarkában, és ezzel igazából végére is értünk a dekorációknak (már ha a szintén ARGB-s billentyűzetet nem számítjuk).


[+]

A jobb és bal oldalon összesen egy TB4, egy USB 3.2 Gen 2 Type-C, két USB 3.2 Gen 2 Type-A, egy HDMI és egy 3,5 mm-es kombinált hangcsatlakozó található. A Type-C portok DisplayPort és USB-PD támogatást is kínálnak, és kapunk SD kártyaolvasót is.

[+]

A ház alsó részén szellőzőrácsok sorakoznak, és a látható csavarokon túl még két, apró gumielem alá rejtett rögzítőelemet tartalmaz. Ha mindezeket kicsavarjuk, akkor a gép könnyen felnyitható, így egyszerűen bővíthetjük a tárhelyet (két M.2 foglalat áll rendelkezésre), vagy pár év múlva kicserélhetjük az akkumulátort és lepucolhatjuk a folyékony fémre és vapor chamberre támaszkodó hűtést.

Hardver, teljesítmény

A G16 elég sokféle konfigurációban létezik, és az alapmodell már 900 000 forint alatti áron is elérhető – ezért Core Ultra 7 155H-t, GeForce RTX 4050-et, 8 GB RAM-ot és 1 TB-os háttértárat kapunk. A spektrum másik vége az általunk tesztelt, duplaennyibe kerülő csúcsváltozat Core Ultra 9-cel, GeForce RTX 4090-nel és 32 GB memóriával. A kijelző minden esetben ugyanaz a 2560x1600 pixeles, 16:10 képarányú Samsung OLED panel, mely a játékosok számára 240 Hz-es frissítést és G-Syncet, a tartalomgyártóknak pedig teljes DCI-P3 színteret és Pantone tanúsítvánnyal is igazolt gyári kalibrációt kínál.

Specifikációk
Termék megnevezése ROG Zephyrus G16 (GU605)
Processzor Intel Core Ultra 9 185H – 6P+8E+2LPE mag, 2,3-5,1/1,8-3,8/1,0-2,5GHz, 45-115 W TDP
Memória 32 GB (Samsung) DDR5-7467
Kijelző 16"-es, 2560x1600 pixeles Samsung ATNA60DL01 OLED panel, 240 Hz-es frissítéssel, Pantone tanúsítvánnyal, G-Sync-kel
Grafika - Intel UHD Graphics
- NVIDIA GeForce RTX 4090, TGP: 115 watt (Dynamic Boosttal)
Adattároló 1 TB-os Samsung PM9A1 SSD, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Vezeték nélküli kapcsolat - Intel Wi-Fi 6E AX211
- Bluetooth 5.2
Csatlakozók - 1 db TB4 (Type-C)
- 1 db USB 3.2 Gen 2 (Type-C, DP)
- 2 db USB 3.2 Gen 2 (Type-A)
- 1 db HDMI 2.1
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ARGB világítású (egy zónás) billentyűzet, SD kártyaolvasó, „Slash Lighting” fénycsík a kijelző hátoldalán
Akkumulátor 90 Wh
Méret 354 x 246 x 18 mm
Tömeg 1,95 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja rog.asus.com
Termék honlapja ROG Zephyrus G16
Fogyasztói ár 1 728 990 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A méréseket a háttértárral kezdve látható, hogy a ROG Zephyrus G16 nem okoz csalódást, a Samsung gyártotta SSD magas adatátviteli sebességre képes.


[+]

Az általános teljesítményt vizsgálva a Core Ultra 9, a 32 GB RAM és az RTX 4090 kombinációja elég potens elegyet alkot, a G16 nem lesz lassú akkor sem, ha a böngészőt 85 darab lappal nyitottuk meg, de akkor sem, ha videót vágunk, fotókat szerkesztünk rajta.

Teljesítmény különböző beállításokkal
ROG Zephyrus G16 GU605 teljesítménye Performace Turbo
7-Zip beépített benchmark (nT) 73 543 MIPS 73 797 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 78,42 s 78,80 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 57,87 s 56,02 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 129,52 / 55,57 fps 134,47 / 57,96 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 186,33 fps 185,27 fps
SpecWPC Python SciPy* 90,28 s 89,09 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 445 MB/s / 637 MB/s 447 MB/s / 655 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Azt ugyanakkor megemlítenénk, hogy bár a Meteor Lake az aktuálisan legújabb platform, valójában hiányoznak a sorozatból az igazi erőgépek, amelyek megfelelnének például az előző generáció csúcsmodelljének, a Core i9-13900HX-nek. Ez rögtön észrevehető, ha összevetjük a fenti eredményeket a nevezett Raptor Lake CPU-val szerelt MSI Vector számaival. Persze itt a kompromisszumot az alacsonyabb fogyasztás és hordozhatóság miatt kell megkötni: a Vector egy vastag, 3 kg-os és pár óra alatt lemerülő gamer gép, míg a Zephyrus egész nap használható töltés nélkül, 1 kilogrammal kevesebbet nyom a mérlegen és sokkal jobban is hordozható.

Persze a játékosok egy ROG márkájú notebooknál sem lehetnek elfeledve, a 3D-s képességekkel tehát nincs gond, a kijelző natív felbontásán meggyőző sebességgel futnak a modern címek is. Az Armoury Crate-ben az alapértelmezett Performance helyett a Turbo profilt aktiválva itt érezhető a gyorsulás is – ellentétben a kifejezetten CPU-központú, és viszonylag gyorsan lefutó méréseknél, ahol a profilváltásnak nincs ilyen feltűnő hatása.

Tapasztalatok

Kijelző

Az ASUS Nebula Display specifikációknak megfelelő Samsung OLED panellel teljes mértékben elégedettek lehetünk ebben a notebookban is. Normál (tehát nem HDR) üzemmódban 401 cd/m² maximális fénysűrűséget mértünk rajta, ami kültéri használatra is elegendő, a direkt napfényt leszámítva minden helyzetben kényelmesen olvasható marad képernyő.

[+]

A színtér nemcsak a DCI-P3-at, de gyakorlatilag az AdobeRGB-t is teljes mértékben lefedi, a színhűség pedig kiváló, ahogy a technológiából adódóan a kontraszt és a „háttérvilágítás” egyenletessége is.

[+]

Használat közben

A noteszgép erős hardverét vapor chamberre épülő hűtőrendszer igyekszik hidegen tartani (ez a hűtés az RTX 4090 és 4080 mellé jár, a 4070, 4060 és 4050-nel szerelt modellek egy „sima” hővezető csöves, de kettő helyett három ventilátoros megoldást kapnak). Ez egész jó hatékonysággal teszi a dolgát, különösen a Performance profilnál és terhelés nélkül, ekkor ugyanis teljesen néma a gép. A terhelés bekapcsolása esetén azért már hallani fogjuk a szellőzés hangját, de ennek szintje bőven a zavaró szint alatt marad.

Ha ránézünk a megszokott grafikonokra, akkor látható, hogy a CPU a Performance profilnál hullámzó TDP-vel dolgozik, nagyjából a 60 wattos szint körül – míg a Turbo profil esetében a kezdeti 100-110 wattos megugrás után 80 watt körüli értékre áll be a fogyasztás. Az említett hullámzást egyébként nem a hőmérséklet indokolja, úgy tűnik, hogy inkább a zajszintet igyekeznek egy adott határon belül tartani.

A Turbo profilt bekapcsolva nincs meg ez a limit, egyből sokkal jobban hallani a ventilátorokat, de még így is bőven elfogadhatónak ítéltük a hangerejét és hangszínét. A lenti grafikonokon a GPU működése látszik játékok futtatásakor a Performance illetve Turbo profilok alatt – itt már jóval nagyobb az eltérés a maximális TBP-ben (a hivatalos specifikációk szerint ebben a notebookban a GeForce RTX 4090 90+25 wattos beállítással üzemel). Ez az eltérés látható az előző oldalon a 3DMark és a játék-fps értékeket bemutató diagramokon is.

[+]

Egy pillantást vetve a burkolati hőfokokra azt látjuk, hogy az alumínium unibody ház elég jól „teríti” a meleget, így nincsenek rajta extrém módon kiugró értékek, a billentyűzet melegebb részein 30 °C körüli hőmérsékletekkel találkozhatunk, az alsó burkolaton 40 °C körül van a maximum (a kifújt forró levegő természetesen ennél melegebb, és ezt hátra, lefelé irányítja a rendszer, így ölben tartani nem feltétlenül kényelmes).

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

A ROG Zephyrus G16 „játékközpontúsága” a billentyűzeten is tetten érhető – elsősorban azon a tényen, hogy bár egy 16”-es kijelzővel szerelt notebookról van szó, numerikus rész nem került a klaviatúrára, helyette az összesen hat hangsugárzóval dolgozó hangrendszer középmagas elemei kerültek két oldalra. Sajnos a klasszikus dizájn oltárán feláldozták viszont a kurzormozgató gombokat, amelyek igencsak összenyomottak lettek, de az Enter is elég aprócska. A kiosztás tehát nem a legkényelmesebb, megszokást igényel, szerencsére maguk a gombok legalább minőségi érzést keltenek.


[+]

De nagyon jó minőségű az integrált gombokkal rendelkező tapipad is, amely ráadásul óriási, 151 x 100 mm-es. Precíz, pontos és jó érzés dolgozni vele.

A hangminőség a már említett hatsugárzós rendszernek köszönhetően meglepően jó, a ROG Zephyrus G16 mind dinamikában, mind a mélytartományban ott van a legjobb hangzást produkáló noteszgépek között.

Üzemidő

A 90 Wh-s kapacitású akkumulátor nagynak tűnik, de a már említett MSI Vectornál is láttuk, hogy erős hardverrel párosítva ez sem feltétlenül elég a hosszú üzemidőhöz. A tesztelt notebooknál azonban ez kevésbé gond, egyrészt a hardver maga is kevesebbet fogyaszt, jobban odafigyel a takarékosságra, másrészt az ASUS is ennek megfelelően hangolta a beállításokat, a végeredmény tehát az, hogy átlagos irodai jellegű munkára akár egy egész (munka)napot is használhatjuk a G16-ot töltő nélkül. A mellékelt 240 wattos táp egyébként nem USB-PD szabványú, hanem egyedi csatlakozót használ, de szükség esetén USB-s adapterrel is tölthetjük az akkumulátort: a két Type-C konnektor 100 wattos szintet kínál.

Értékelés

A ROG Zephyrus G16 egy csúcskategóriás notebook, ez nem vitás, és ezt mutatja több mint 1,7 millió forintos ára is. Azonban ennél a gépnél szinte minden forintnak érezzük a helyét: a gépház kivitele elsőosztályú, elegáns, ugyanakkor a fedlapon elhelyezett világításnak köszönhetően egyedi is, és nemcsak l’art pour l’art világíthat, hanem értesíthet is bennünket különböző történésekről. Talán az egyetlen kritizálható elem a billentyűzet, melynél a dizájn kicsit felülírta a kényelmet, de a kiosztás azért megszokható. A csatlakozókínálat rendben van, a képernyő pedig egyszerűen kiváló, akár játékosként, akár grafikusként, akár általános felhasználóként ülünk előtte.


[+]

A hardverre szintén nem lehet panasz, hiszen az Intel és az NVIDIA aktuális csúcsmodelljeit kapjuk, ennek megfelelő a teljesítmény is. Ez mondjuk egy hajszálnyit elmarad a dedikáltan játékra optimalizált noteszgépektől, viszont a G16 nem ennyire egyoldalú: bár egy kicsit lassabb azoknál, viszont sokkal jobban hordozható, tömege és üzemideje valóban lehetővé teszi a mobil használatot.


ROG Zephyrus G16 GU605 notebook

Wombath

A ROG Zephyrus G16 GU605 notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Előzmények

Hirdetés